Saaremaa rannikuala saab reostustõrjekava

Lääne-Eesti maakonnad saavad rahvusvahelise projekti Baltic Master II raames rannikuala reostustõrjeplaani.

“Riiklikul tasandil on meil plaan olemas, aga kohalikul tasandil ja omavalitsuslikul tasandil meil plaani ei ole,” ütles Saare maavalitsuse arengu- ja planeeringuosakonna juhataja Mika Männik.
Kui merel vastutab päästööde eest piirivalve, siis reostustõrjeplaan kujutab endast tegevuskava, kes ja kuidas peab tegutsema merereostuse korral kaldalähedases vees ja kaldal.

“Ühest küljest reageerib päästeamet, aga vaja on ka korraldada kokkukogutud õli ladestamine ja äravedu, vabatahtlike kaasamine ja toitlustamine jne. Selle kohta täna plaani pole,” rääkis Männik, kelle sõnul hõlmab reostustõrjeplaan lisaks Hiiu-, Lääne- ja Pärnumaad.

Männik selgitas, et reostustõrjeplaani olemasolu peetakse Euroopas väga tähtsaks, kuna õliveoste maht Läänemerel kasvab. Kui praegu loetakse Läänemere õlivedude mahuks aastas 140–150 miljonit tonni, siis aastaks 2015 prognoositakse vedude mahuks 250 miljonit tonni.

“See on hästi suur risk, sest kui mõne tankeriga juhtunud mereõnnetuse tõttu peaks õli randa jõudma, siis on meie kalandus ja turism kohe löögi all,” lausus Männik.

Reostustõrjeplaani koostamisega seoses kuulutab Saare maavalitsus välja riigihanke konsultandi palkamiseks, kes kaardistab võimalikud riskid ja kõige tundlikumad rannaalad. Lisaks kaasab Saare maavalitsus plaani koostamisse päästeameti, piirivalve ja keskkonnaministeeriumi.

Reostustõrjeplaani koostamise eelarve on 26 000 eurot, millest 3900 eurot tasub Saare maavalitsus ja ülejäänud tuleb projektirahast.
Projekt lõpeb 2012. aasta jaanuaris.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)