Muinsuskaitsjad kutsuvad 16. mail talgupäevale

Eesti muinsuskaitse ümarlaud organiseerib 16. mail üle-eestilise talgupäeva, mille raames korraldatakse mälestiste kordategemiseks Saaremaal talgud 16 paigas. Talguliste registreerimine toimub kodulehel www.umarlaud.eu .

Muinsuskaitse ameti vanemspetsialisti Tõnu Sepa sõnul peetakse talgud lähtuvalt kohalikust initsiatiivist. Nii on korrastamisele minevad paigad kohapeal välja valitud ning seda on teinud kohalikud inimesed ise.

Mitut talgupaika kureeriv Orissaare valla ehitus- ja kommunaalnõunik Ivar Ansper ütles, et neil on kokkulepped kohalike seltsidega, kes siis oma muinsusi aitavad korda teha. Nii kutsutakse käsi külge lööma Maasi maalinna, Orissaare aleviku keskuse, Tagavere algkooli ning Kavandi kivikalme korrastamisel. Sõltuvalt objekti töömahust oodatakse töötegijaid 15–30.

Päris erainitsiatiivil Tõlluste mõisas talgupäeva korraldav Toomas Leis ütles, et tema jaoks on prioriteediks talgutega ehitusprahist korda saada mõisa peahoone teine korrus. Kui ilm lubab ning rahvast jagub, oleks tore, kui töökäsi jätkuks ka mõisa parki. “Kindlasti saavad talgulised korralikult söödetud ning ehk pakume neile ka omavalmistatud õunaveini,” lubas Leis, lisades, et palja aitähi eest tööle tulema ei peaks – seda näitab juba ka vana talgukombestik, et töötegijatel söödeti kenasti kõhud täis.

Leisi vallas peetakse talgupäev Pamma külaseltsi ja vallavalitsuse koostöös Pamma linnuse paigas Kooljamägedes. Ka valla arendusnõunik Andres Jalakas lubab talgulistele suppi, mida tulevad keetma naiskodukaitsjad. “Eks me plaanime seal koristada ning võsa maha võtta,” tutvustas Jalakas, lisades, et kavas on ka rääkida natuke Pamma linnuse ajaloost, kuna tänavu möödus sealsetest lahingutest 650 aastat.

Ajaloohuvilistele võib põnev olla ka talgupaik Mõnnustes, kus plaanitakse korrastada kirikuvaremed. Preester isa Andreas ütles, et talgupäevast võtavad osa Sõmera, Käesla ja Kaigi seltsid ning tema ise peab väikese hingepalvuse ning räägib Mõnnuste kiriku ajaloost. Lisaks nimetatutele on Sõmera seltsingu juhatuse liikme Aime Haameri kinnitusel lubanud talgutel käed külge panna ka kohaliku metskonna rahvas. “Eks me 1. mail läheme ka Käesla küla väljakule mõttetalgutele, kus siis arutame täpsemalt,” avaldas Haamer.

16. mail toimuvad Saaremaal talgud veel Laidunina tuletorni ja Pilguse mõisa juures. Töökäsi oodatakse nii Püha vanal kalmistul kui ka Mustjala Silla surnuaial. Plaanis on lõigata võsa ja koristada prahti Ruhnus Korsi talus ja Võhma linnuses.
Muinsuskaitse talgupäeval kutsutakse osalema inimesi üle Eesti. Eesmärgiks on saada talgutel osalema suurt hulka inimesi ca 200 objektil.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)