Nael: Linnavalitsus tuli geniaalse idee peale

Nagu käimasolevale üleriigilisele innovatsiooniaastale kohane, tegi sel teemal omamoodi revolutsiooni ka Kuressaare linnavalitsus. Nimelt avastati, et on olemas kodanikud ning on olemas võimalus nendelt nõu küsida.

Asi sai alguse suhteliselt juhuslikult. Nimelt otsis tuntud sugu-uurija Kaljo V. Nire-Märgjärv tõendusi Vladimir Putini, kes väidetavalt sarnaneb kohaliku elaniku R. T-ga, väidetava Kuressaare päritolu kohta. Tõsiselt tuhnides avastas Nire-Märgjärv Kuressaare raekoja epitaafi, millele raiutud sõnade kohaselt küsitakse ikka kodanikkonnalt nõu.

Avastatud info kohe e-pressiesindajale edastanud Nire-Märgjärv kuulis vaevalt paar minutit hiljem üle hämara linna kajamas linnapea Tiidu Surve joovastunud röögatust, mille kõrval olümpiavõitjate võiduhüüded tunduvad vaid sosinana kallima akna all ehalkäigu ajal.

Naela uutmistoimetus palus Tiidu Survel kommenteerida röögatuse põhjust.
“Saage aru, meil on nüüd kelleltki nõu küsida,” teatas Surve paar päeva hiljem suure avastuse tähtsusest ikka veel värisedes. “Me leidsime kodaniku, rahva hääle, vox populismi,” lisas ta.

Tiidu Surve rääkis, kuidas linnavalitsus oli varemalt pidevalt kimpus otsustusvõimetusega, kuna neil jäi valitsuses üks hääl puudu. Kõige suurem abilinnapea oli küll vajadusel kõvemat häält teinud, kuid see kedagi targemaks ei teinud.

Teine abilinnapea oli pidevalt vestelnud temaga tikukarbis kaasas käinud puukidega, et neilt nõu saada. Kuid kasu polnud sestki. “Viimases hädas võtsime me tavaliselt kõne maakondlikule infotelefonile,” meenutas Surve. “Näiteks eelarve panime kokku nii, et kui vaidluseks läks, siis helistasime aga 45 36 363 ja kohe oli abi käes. Negatiivse lisaeelarve koostamiseks 1182 ka. Targad inimesed on seal tööl.”

Surve oli kindel, et Nire-Märgjärve leid päästab ta muidu ees oodanud valimiskaotusest. Hoolimata sellest, et tema partei on värvanud endale igasugu uusi karvaseid ja sulelisi, oli valimiskaotus viimaste õnnetuste valguses vaat et ukse ees. Surve lisas, et isegi volikogu esimees oli suurest rõõmust paarkümmend aastat turjalt maha visanud ja keksib nüüd poisikeseliku õhinaga mööda linna ringi.

Surve sõnul kutsutakse kodanik, kelle nimi on Kohalik Mees, juba järgmisele linnavalitsuse istungile, et ta räägiks, kuidas asjad peavad käima. “Kindlasti muudame mõned tänavad teisesuunaliseks ja paneme Põduste jõe ka ajaviiteks teisiti käima,” oli Surve ülirõõmus.

Kohalik Mees ise kommenteeris Naelale oma appikutsumist, et tema jaoks ei olnud see üllatus: “Istusin juba pikemat aega kodus esikus, kalossid jalas ja müts peas, ning ootasin kutset.” Küsimuse peale, et mille kohta kodanik Kohalik Mees esimesena sõna võtab, rääkis ta ära pika jutu, kuid lisas seejärel, et see ei ole avaldamiseks.

Tuntud leidur, hobiautomaatur ja portselanikoguja professor Kosmos ütles Naelale, et oli ka viimane aeg kodanikkond üles leida ja nendelt nõu küsida. “Selline abiküsimise mudel on riigis juba paar aastat katsetusel olnud ja töötab hästi,” märkis Kosmos, imestades, et kohalik linnavalitsus ei taha ajaga kaasas käia ning ennast riiklike mudelitega kurssi viia.

Viimase infona ilmus linna ajalehes Kuressaare Meedium tagurpidi kirjas teade, et kodanik Nire-Märgjärvele makstakse preemiat. Reservist.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 25 korda, sh täna 1)