Geoloogiadoktor: Üügu panga koobas säilib veel aastasadu

Geoloogiadoktor: Üügu panga koobas säilib veel aastasadu

ARMASTATUD KÜLASTUSPAIK: Üügu pank on Muhus turistide jaoks üks armastatumaid loodusobjekte, mida käib aastas vaatamas tuhandeid inimesi. Eile käis kohapeal ekspert Kalle-Mart Suuroja.

Üügu panga varisemisohtlikuks arvatud koopa seisukorraga tutvunud geoloogia-ekspert usub, et koobas peab suurema varinguta vastu veel mitusada aastat.

“Tuhandet aastat ehk vastu ei pea, aga kui ta on mitusada aastat eriliste muutusteta seisnud, siis ma usun, et seisab veel mõned sajad aastad,” ütles eile Üügu panga varisemisohtlikkust tuvastamas käinud geoloogiadoktor, Eesti geoloogiakeskuse töötaja Kalle-Mart Suuroja. Geoloogi sõnul ei ole koopapealsel platool ühtegi avanenud lõhet ega ka muid suuremale murdumisohule viitavaid ohumärke.

Samas tõdes Kalle-Mart Suuroja, et loodus on ettearvamatu ja varinguid välistavat garantiid ei saa anda keegi. “Tuleb mõni uus Osmussaare maavärin või eriti veerohke kevad ja külmumised, siis võib-olla tuleb see juba kahe aasta pärast alla. See on looduslik protsess, mis on küllaltki ennustamatu,” märkis geoloog.

Koopa külastajatele turvalisema enesetunde tekitamiseks soovitas Suuroja nihutada koopani viiv teerada viis meetrit allapoole. Geoloogiadoktor sõnas, et Eestis pole seni teadaolevalt olnud ühtegi õnnetusjuhtumit, kus keegi oleks pangavaringu alla jäänud.

Viimati oli suurem varing Pakri pangal, kui 2008. aasta märtsi algul kukkus Pakri panga küljest alla pea neljakümne meetri pikkune ja paari meetri laiune paelahmakas. Põhja-Eesti klindil on varingud aga üsna sagedased, Ida-Virumaal on viimase sajandi jooksul murdunud isegi 200–300 m pikkusi lõike.

Üügu panga koopa varisemisohtlikkuse teema võttis aprilli algul üles ajaleht Meie Maa, ajalehe tähelepanu panga võimalikule varisemisohule juhtis üks staažikas giidide koolitaja, kes märkas seal kahtlaseid pragusid juba poolteist aastat tagasi. Muhu vallavalitsus tellis möödunud nädalal Eesti geoloogiakeskuselt ekspertarvamuse koopa võimaliku varisemisohtlikkuse kohta, oma eksperdid lähetas objektile ka keskkonnaamet.

Keskkonnameti Hiiu-Lääne-Saare regiooni juhataja Kaja Lotman ütles, et koopa juurde pannakse üles kolm hoiatussilti, mis teatavad võimalikust varisemisohust ning et koobastesse sisenemine toimub inimese omal vastutusel. Sarnaselt Suurojale pidas Lotman vajalikuks tuua koopani viiv teerada allapoole.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 78 korda, sh täna 1)