Teeme Salmele turismimagneti (22)

Teeme Salmele turismimagneti

 

Turismisuvi tuleb tänavu kehvapoolne. Oma pitseri vajutab tuure koguv majanduslangus, rahvas loeb raha kiivamalt kui varem. Keegi ei tea, milliseks kujuneb Saaremaa majutusasutuste täitumus.

Loodetavasti peatub viimastel aastatel kõrgustesse kerkinud spaade hinnaralli. Rootslasi ja soomlasi, kellele äri suuresti üles ehitati, Eestisse ja Saaremaale enam naljalt ei tule. Lennuliine Läänemere vastaskaldale võib avada, ent kui tulijaid pole, siis kuivab kokku turismisektor ja kannatab kohalik majandus.

Vaja on uusi magneteid

Saaremaa ei saa uhkustada türkiissinise mere ja uhkete liivarandadega. Costa Brava ja Mallorca on ja jäävad euroopa turistile suvisteks tõmbekeskusteks. Kui tahame kaugelt tulijale midagi ahvatlevat ja meeldejäävat pakkuda, tuleb panustada tõeliselt atraktiivsele.

Tore, et taastatakse Angla tuulikuid ja on olemas Kaali külastuskeskus. Ka Kuressaare linnus ja selle ümbrus on saanud värskenduse. Nädalaks saarele tulijale jääb kõigest sellest väheks, iseäranis kui tegemist kaugemalt külalisega. Seega on kiiduväärt mõte rajada Salme kanti muinasaegse laevaleiu kohale Suure Tõllu teemapark.

Mida ütleb aga nimi Tõll rootslasele, prantslasele või itaallasele, ka lätlastele on ta suhteliselt tundmatu. Saare vägilast tuleb tutvustada interaktiivselt ja kujundite abil, seda võimaldavad tänapäevased animatsioonid ja arvutiprogrammid. Kõikvõimalikud atraktsioonid on siinkohal teretulnud.
Mitme meetri kõrgune Piretki võtaks tulija keeletuks, kui ta pisutki ringi tatsaks.

Saarlastele oma viikingilaev

Teemapargi rajamine peaks olema kaugelevaatav ning teisalt kajastama meresõiduajalugu ja rannarahva tegemisi aastasadade jooksul. Kindlasti võiks aukohal olla omaaegne viikingilaev.

Üks asi on näha seda piltidel ja filmides, teine oma käega katsuda ning veel parem seal sees ringi liikuda. Saarlased käisid ennemuistsetel aegadel röövretkedel ja olevat maha põletanud Sigtuna kantsi. Miks ei võiks siis kavandatava teemapargi keskne eksponaat olla viikingilaev ja ammuse sõjaretke kujutamine.

Kummaline, et viikingilaeva ehitatakse Tartus lodjakojas ning suve lõpul näeb seda liikumas Emajõel, Saaremaal pole seni keegi asjaga algust teinud. Mina eelistaksin Saaremaale tulles kaeda viikingilaeva tema ajaloolises keskkonnas võimalikult mere lähedal. Hea tahtmise korral leiaks Euroopa Liidu piirkondade edendamise meetmest selle ehitamiseks raha ja kui asja kenasti serveerida ning veenvalt põhjendada, annavad Brüsseli asjamehed lisagi.

Nemad teavad, mida tähendab ajaloo väärtustamine. Endastmõistetavalt peaks teemapargis leiduma rannaküladest pärit vanu kalapaate ja püügivahendeid. Need kajastaksid kohaliku rahva elu. Ületamatu ülesanne pole mõne juba roostest puretud omaaegse traallaeva kohaletoimetamine ja kohapeal värskendamine.

Kes on käinud Klaipedas meremuuseumis, sellele tuleb kõik tuttav ette. Oleme naabritega võrreldes vaeslapse seisusesse jäänud. Lastele pakuks kahtlemata huvi mini-Saaremaa. Seal saaks pisieksponaatide valmistamisel kasutada materjalina kadakat ja mändi.

Salmest saagu Saaremaa pärl

Selles on lummavat ja salapärast. Saaremaa muuseumis leidub kahtlemata eksponaate, mis jutustavad merest, ja need võiks Salme teemapargi väiksemat sorti muuseumis oma koha leida. Ekspositsiooni kujundamisel tasuks eeskuju võtta Taanis ja Põhja-Saksamaal Flensburgi lähistel asuvast viikingimuuseumist.

Midagi uut ei tasu leiutada, kui kõik on kusagil olemas. Tuleb tabada see õige ning lisada juurde kohalikku koloriiti. Peab olema ettevõtlikkust, piisavalt loovust ja head tahet ning mõistagi raha. Viimane ei ole euroliidust veel otsa lõppenud.

Minu arusaamise järgi peaks kõik olema tänapäevaselt interaktiivne, et ei hakkaks igav suurel ega väikesel külastajal. Kui Salme teemapark kunagi valmis saab, olgu või nelja-viie aasta pärast, siis elamuste ja emotsioonide kõrval peaksid asja juurde kuuluma ka maitseelamused rannaköögist või söögitarest. Midagi ehtsat ja saaremaist.

Suitsuangerjas ja lest olgu aukohal. Keedetud tuhlid ning silk ka. Mäletan, misssuguse kulinaarse elamuse sain kunagi turistidega Pariisi teel olles Hannoveri külje all ühes Elva suuruses linnakeses maalilise järve ääres. Pakutav kalavalik pani ohkama.

Kõik see annaks saarlastele tööd ja leiba ning tõstaks kodusaare mainet kaugemal. Salme on väärt kandma nelja-viie aasta pärast Saaremaa pärli tiitlit.
Suure Tõllu teemapark peab olema nii vinge, et seda tullakse vaatama lähedalt ja kaugelt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 141 korda, sh täna 1)