Kärnkonn peatas liikluse (16)

Kärnkonn peatas liikluse

 

Neljapäeva õhtul palus politseipatrull Pärsama lähedal peatuda kahel sõiduautol, et lasta ohutult üle tee minna seal liikuval harilikul kärnkonnal.

“Ikkagi loom, miks teda laiaks sõita,” ütles Kuressaare politseijaoskonna juhtivkonstaabel Ardo Vahter, kelle sõnul sõitsid nad tol õhtul oma patrullmarsruudil, kui märkasid, et keegi on tee peal.

“Nägime, et mingi loom, aga kui lähemale jõudsime, siis alles saime aru, et see oli tavaline kärnkonn, kes tundus natuke väsinud olevat,” rääkis Vahter, lisades, et peatas kummaltki poolt läheneva auto. Loodussõbralikud politseinikud utsitasid konna veidi tagant, et ta kiiremini üle tee jõuaks. Vahteri sõnul suunas vanemkonstaabel Ain Saarik konna vitsaotsaga liikuma. Kokku võttis see aega umbes viis minutit.

“Muidu oleksime saanud seal vast üsna tükk aega oodata,” arvas ta.
“Väga mõistev suhtumine oli liiklejate poolt,” tänas Vahter kahte autojuhti, kes seisma jäid.
“Tulin ja vaatasin, et politseiauto seisab, ja pidasin oma auto ka kinni,” rääkis positiivselt üllatunud pealtnägija Oma Saarele, kes alles peatudes märkas, et üle tee aidatakse kärnkonna.

Teisena sattus samal ajal sealt mööda sõitma Kanal 2 operaator Tõnu Veldre, kelle sõnul pandi vilkurid tööle ja teatati, et natukeseks ajaks on liiklus suletud, kuna loomad lähevad üle tee.

“Küsisin, mis loomad on, ja sain vastuseks, et kärnkonn,” rääkis Veldre, lisades, et kuna kärnkonnad on looduskaitse all ja pimedas on raske vahet teha, mis loomaga tegu, siis igal juhul on see väga positiivne nähtus.
Looduskaitse bioloog Tõnu Talvi sõnul on praegu veel täies hoos kahepaiksete kudemisränne ning rabakonnad ja harilikud kärnkonnad rändavad oma talvituspaikadest kudemisveekogudesse. Kahepaiksetel on samasugune kevadränne nagu lindudel ning nad rändavad ka päris mitu kilomeetrit talveune magamise kohast kudemisveekogudesse.

“Ja kui paljusõidetav autotee ette jääb, siis neid saabki palju hukka,” nentis Talvi, kelle sõnul hukkub neid sadades ning seda just hämaras ja öösel, mil nad rännata armastavad.
Talvi soovitab inimestel tähelepanelik olla eriti nendes kohtades, kus on juba näha allaaetud konnasid. “Siis tuleb hoog maha võtta ja vaiksemalt sõita,” arvas Talvi, kohe lisades, et samas ei tohiks autosõitja siiski oma eluga riskida, sest ootamatult teele hüpanud konna pärast märjal teel pidurdamine võib autojuhi enda jaoks halvasti ja kurvalt lõppeda.

Tõnu Talvi sõnul ei ole Saaremaal teada eriti intensiivset konnade teeületuskohta ega ole ka liiklus nii intensiivne, et tasuks kuhugi maanteele rajada väikestele loomadele läbikäigutunnelid.

“Näiteks väiksematele metsloomadele ja kahepaiksetele on tehtud Tallinn–Tartu maantee sisse tee alt läbipääsutunnelid, mille kaudu nad ohutult liigelda saavad,” tõi Talvi konkreetse näite, lisades, et väiksema liiklusega Saaremaa teedel aitab loomi siiski inimese loodusetunnetus ja mõistmine. “Sel tegelasel, kes teel hüppab, on ka oma asjad ajada ja elu elada,” lisas Talvi.

Ivika Laanet, Evely Aavik

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 94 korda, sh täna 1)