George Soros on lähituleviku suhtes pessimistlik

George Soros on lähituleviku suhtes pessimistlik

 

Vaatamata sellele, et aprilli alguses Londonis lõppenud G-20 majandusalane tippkohtumine lõppes vaatlejate arvates edukalt, on ameerika finantsist George Soros lähituleviku suhtes häälestatud pessimistlikult. Selle nädala alguses antud intervjuus prognoosis ta Ameerika majandusele kestvat madalseisu ja dollari staatuse kadumist, Ukrainale suurt pankrotivõimalust ning Baltimaadele probleemset tulevikku.

Ameerika Ühendriikide majandus on kauakestvas madalseisus ja tõenäoliselt tuleb tal üle elada oma nn Jaapani periood – madala majanduskasvuga kaasnev kõrge inflatsioon, teatas tuntud investor ja miljardär George Soros agentuurile Reuters antud intervjuus. Tema sõnul võib Ameerika majanduse aeglane taastumine alata alles käesoleva aasta kolmandas või neljandas kvartalis.

Pangad võivad muutuda “zombi’deks”

Soros on seisukohal, et Ameerika pankade päästmine võib need muuta “zombi’deks” (afro-kariibi mütoloogias nõiduse abil taaselustatud surnukehad – toim), kes küll tagavad majanduse elujõulisuse, kuid aeglustavad samas märkimisväärselt majanduse arengutemposid.
Ameerika pankade rekapitaliseerimine on Sorose arvates ette võetud ebaõigete vahenditega ja paljuski sarnanev ekspresident George Bushi administratsiooni lähenemisega.

Raha pumpamine pangandussüsteemi edu ei too, sest saadud vahendeid ei kasutata edasiseks krediteerimiseks, selgitas Soros oma seisukohta.
Ameerika dollar, mis on praegu tugeva surve all, võib lõppkokkuvõttes kaotada oma ülemaailmse reservvaluuta staatuse, märkis investor, lisades, et edaspidi võib reservvaluuta rolli etendada Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) arveldusühik SDR.

“Kaugemas perspektiivis võib üleminek ülemaailmsele arveldusühikule, mis erineb dollarist, meile kõigile kasuks tulla,” ütles ta.

Reformid on vajalikud

Soros märkis, et süsteemi, mis võimaldab Ameerika Ühendriikidel enam tarbida kui teenida, tuleks reformeerida. “Säärase [süsteemi] lõpp on lähenemas ja ei tohiks lubada selle retsidiivi. Muutused on siin vajalikud.”
Maailmamajanduse taastumise tähtajad olenevad praeguse kriisi sügavusest, kuid on võimalik, et see protsess algab juba 2010. aastal, ütles tuntud finantsist.

Eurotsoon on Sorose arvates väiksemas ohus ja seepärast annab sellega ühinemine riikidele tema sõnul suure eelise. Rääkides Ida-Euroopa riikidest, märkis ameerika finantsist, et praegu on väga halvas seisus Ukraina majandus ja pole sugugi välistatud, et peagi tabab seda riiki pankrot (ingl k default).

Ja kuigi IMF-i abipaketid on kaasa aidanud olukorra stabiliseerumisele Ida-Euroopas, seisavad Baltimaad endiselt tõsiste majandusprobleemide ees, lausus investor.

Suur on tõenäosus, et juba sel aastal hakkab kiiremas tempos taastuma Hiina majandus, mis oleks kogu maailmamajanduse tervenemise mootoriks, ütles George Soros lõpetuseks.


SDR (Special Drawing Rights) – 1969. a IMF-i loodud makse- ja reservvahend; pangatähtedena pole kunagi emiteeritud ja omab vaid arvelduslikku iseloomu. SDR-i kursi aluseks on neljast valuutast – USA dollarist, eurost, Briti naelast, Jaapani jeenist – koosnev valuutakorv.

Allikas: Wikipedia

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)