Politsei üürivõlglasi taga ei aja

Politsei üürivõlglasi taga ei aja

USALDA, AGA KONTROLLI: Üürid on majanduse langedes kõvasti kukkunud, kuid sama on teinud ka inimeste sissetulekud. Seepärast tasub oma korterit üürile andes eelnevalt välja selgitada, kas üürnikel selle eest tasumiseks ka raha jätkub.

Maksetega jänni jäänud üürnikes pettunud korteriomanikud pöörduvad järjest sagedamini oma murega politsei poole, kuid politsei nende juhtumite puhul aidata ei saa.

“Kas on üürnik üürileandja teadmata lahkunud ja üüriraha võlgu jäänud või lihtsalt ei maksta korteriomanikule ega kolita ka välja,” tõi näiteks Kuressaare politseijaoskonna infojuht Kristi Mägi.

Oma Saarele kirjeldati juhtumit, kus korteri Kuressaare äärelinnas võttis üürile üks tore noor perekond, kes jättis endast igati hea mulje.
Kui esialgu tundus kõik korras olevat, siis viimaks hakkasid majaelanikud kaebama, et korteris käivad peod ja saalib palju rahvast. Omanik otsustas üürilistega lepingu lõpetada.

Üürilised lahkusid koos televiisoriga

“Kui korteri kätte sain, tuli välja, et kolme kuu maksud on maksmata,” ütles korteriomanik, lisades, et lahkudes võtsid üürilised kaasa ka tema televiisori.

Mägi sõnul soovivad korteriomanikud, et politsei otsiks võlgu jäänud üürniku üles või tõstaks välja selle, kes välja kolida ei taha. Politsei infojuht selgitas aga, et eluruumi üürilepingust tuleneva vaidluse lahendamiseks tuleb pöörduda kas üürikomisjoni (mida Saaremaal pole) või kohtu poole.

“Politsei saab sekkuda üksnes siis, kui talle on selleks antud vastav õigus,” ütles Oma Saarele Lääne politseiprefektuuri jurist Irina Punko, selgitades, et reeglina antakse selline pädevus seadusega, vahel ka seaduse alusel antud määrusega.

Punko sõnul taandub kogu küsimus veel sellele, millise õigussuhtega on tegemist. Eraõigus- ehk tsiviilõigussuhtest tulenevate vaidluste lahendamine on reeglina seaduses kirjas ja selle järgi peab ka toimima. “Otsejoones politsei poole pöördumine ei pruugi olla lahenduseks,” lisas Punko.

“Toon näiteks otsuse, mille alusel üürnikku kohustatakse eluruumist lahkuma. Täitemenetluse seaduse järgi on selline õigus antud täiturile, mitte politseile. Seaduse järgi võib täitur kutsuda politsei appi teatud toimingute tegemiseks ja mitte vastupidi – et politsei kutsub täituri appi,” rääkis jurist Irina Punko.

Täitemenetluse seadustik tuleb kõne alla vaid juhul, kui kohus või üürikomisjon on vaidluse juba lahendanud ja otsus kuulub sundtäitmisele.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)