Lambaskelett ehmatas Loode tammikus jalutajat (26)

Lambaskelett ehmatas Loode tammikus jalutajat

JÄREL VAID KONDID: Sellest lambast on alles vaid skelett ja hunnik villa. Tegemist on ühe loomaga 11-st, kes lambakasvatajal Veiko Maripuul möödunud suvel kadunuks jäid.

Läinud nädalavahetusel Loode tammikus jalutamas käinud Roman leidis põõsaste alt lamba skeleti ja villahunniku. “See on looduskaitse ala ja paljud käivad seal jalutamas väikeste lastega, sellisest vaatepildist võib närvivapustuse saada,” oli mees nördinud.

Keskkonnaameti Hiiu, Lääne ja Saare regiooni looduskasutuse spetsialist Piret Lang arvas, et tegemist on tuntud lambakasvataja Veiko Maripuu looma jäänustega, kuna Maripuu on seal oma lambaid karjatanud.
“Eks ta peab need ise ära koristama,” nentis Lang, lisades, et kui lambakasvataja seda ei tee, peab töö ette võtma keskkonnaamet.
Veiko Maripuu tõdes, et looduslikel rohumaadel saab loomi palju enam hukka kui talukarjamaadel.

“Mul jäi eelmise suve jooksul kadunuks 11 lammast, praegugi helistavad inimesed, kes on mõnda lammast kusagil kohanud, “ rääkis lambakasvataja, kelle sõnul on loomade hukkumise peamiseks põhjuseks metssigade tõngutud lohud, kuhu lammas on magama jäänud ning pole sealt enam püsti saanud.

“Merikotkad ja varesed teevad sellisele lambale kiiresti ära, kahe ööpäevaga ongi ainult kondid ja villatuustakad järel,” ütles Maripuu, kelle sõnul võib analoogset vaatepilti kohata nii Inglismaal kui ka teistes Põhjamaades.

“Ega sealgi käida looduslikel rohumaadel ringi harja ja kühvliga, loomajäänused komposteeruvad ajapikku ja kaovad ise,” rääkis ta mujal maailmas nähtust, märkides, et ka Loode tammikus on ta silmanud küll kährikute, suurte koerte, küll rebaste luid.
“Eks lammas hakkab rohkem silma, teised loomad ei jäta villakuhja maha,” lisas mees.

Siiski lubas Maripuu lähiajal Loode tammikule tiiru peale teha ja olukorra üle vaadata. Päris koristamiseks ootab ta aga teede kuivamist ning loodab aprilli lõpul-mai alguses lambad taas Loode tammikusse lasta. Seekord võib aga kindel olla, et loomad enam vabalt ringi liikuda ei saa, sest lambakasvataja lubas nad korralikult aeda panna.

“Eks eelmisel aastal olid meil aiaehituse ja hoolduse probleemid,” sõnas Maripuu, paludes kõigil, kes kusagil kas ringiuitavaid lambaid näevad või lammastega seoses mingeid muid probleeme märkavad, temaga telefoninumbril 51 46 732 ühendust võtta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)