Toimetulekutoetuse taotlejate arv pole oluliselt kasvanud (7)

Toimetulekutoetuse taotlejate arv pole oluliselt kasvanud

TOIMETULEKUPIIR: Üksi elav inimene vajab kuus toimetulekuks 1000 krooni, millest väiksema sissetuleku korral võib ta küsida toimetulekutoetust.

Vaatamata tööpuuduse jõudsale kasvule pole toimetulekutoetuse taotlejate arv maakonnas esialgu veel märgatavalt tõusnud, kuigi ohumärgid on üleval.

“Hullumaja veel ei ole, aga see võib tulla,” ütles Oma Saarele Kaarma valla sotsiaaltöö vanemspetsialist Arli Pulk. “Asi võtab tõsisema pöörde siis, kui inimestel lõppeb töötuskindlustus, aga uute töökohtade arv väheneb jätkuvalt.”

Käesoleva aasta esimese kolme kuuga on toimetulekutoetuse taotlejate arv Kaarma vallas kasvanud jaanuari kümnelt taotlejalt 17 taotlejale märtsis. “Tegelikult on abivajajate arv suurem, aga kõik soovijad ei mahu toimetulekutoetuse tingimuste alla,” selgitas Pulk.

I kvartaliga on Kaarma vald toetusteks välja maksnud 47 318 krooni ehk 38% toimetulekutoetuste aastasest eelarvest. 2008. aasta märtsis oli Kaarma vallas seitse toimetulekutoetuse taotlejat ja aasta kolme esimese kuuga maksti toetusteks välja 32 000 krooni.

Kuressaare linnas taotles lõppenud kuul toimetulekutoetust 79 perekonda, möödunud aasta märtsis oli toetuse taotlejaid 65, veebruari arvestuses oli 2008. aastal taotlejaid 71, tänavu aga 83.

Ehitajad jäid tööta

Kuressaare linna sotsiaalhoolekande spetsialist Reelika Murd ütles Oma Saarele, et toetuse taotlejate arv on kasvanud just vallaliste noorte meeste arvelt, kes on eelnevatel aastatel töötanud ehitajatena kas Saaremaal, mandril või välismaal.

Muhu sotsiaalkeskuse sotsiaaltoetuste arvestaja Anne Lember ütles, et juba mõnda aega on Muhu vallas olnud keskeltläbi neli toimetulekutoetuse küsijat ning see arv pole esialgu suurenenud.

Viimasel ajal töökaotanutest on toetust küsima tulnud üks Kuressaares tööl käinud perekond ja üks Inglismaal töö kaotanud noormees. “Võrreldes nende aegadega, kui Seanina kalatööstus pankrotti läks, pole asi praegu pooltki nii hull,” rääkis Lember, kelle sõnul oli tollal toimetulekutoetuse soovijaid 40 ringis.

Kõigile toetuse soovijatele Muhu vald sotsiaaltöötaja sõnul vastu ei tule. “Neile, kes end poe ees iga päev õllepudeli najal turgutavad, me toetust ei maksa,” kinnitas Anne Lember. “Otsime neile juhitöid, et nad ikka ise endale oma õlle jaoks raha teeniksid.”

Salme valla sotsiaaltöötaja Katrin Kilter rääkis, et neil on praegu küll vaid kaks toetuse taotlejat, kuid olukord võib väga kiiresti muutuda. “Arvan, et see töötuse laine hakkab tulema pärast seda, kui töötuskindlustus lõpeb, mis sügis toob, ei oska ennustada,” lausus Kilter, kelle sõnul on Salme vallas praegu registreeritud 23 töötut.


Toimetulekutoetus on mõeldud minimaalse sissetuleku tagamiseks ja inimeste esmavajaduste rahuldamiseks vajalike minimaalsete tarbimiskulude katmiseks. Toimetulekutoetust makstakse allpool toimetulekupiiri elavatele, sealhulgas ka elukohata inimestele toidu, riietuse ja muude esmavajalike kaupade ja teenuste ostmiseks.

Toimetulekutoetuse määramise aluseks on toetuse taotleja ja tema perekonnaliikmete sissetulek. Toimetulekutoetuse määramisel loetakse perekonna liikmeteks abielus või abielulistes suhetes olevad samas eluruumis elavad isikud, nende abivajavad lapsed ja vanemad või muud üht või enamat tuluallikat ühiselt kasutavad või ühise majapidamisega inimesed.

Toimetulekutoetust makstakse isikule (perekonnale), kelle tulud pärast eluasemekulude eest tasumist normpinna ulatuses on alla vabariigi valitsuse kehtestatud toimetulekupiiri. Toimetulekupiir üksi elava täiskasvanud inimese kohta kuus on 1000 krooni. Iga järgneva pereliikme koefitsient on 0,8.

2-liikmelise perekonna toimetulekupiir – 1800 krooni
3-liikmelise perekonna toimetulekupiir – 2600 krooni
4-liikmelise perekonna toimetulekupiir – 3400 krooni
5-liikmelise perekonna toimetulekupiir – 4200 krooni
6-liikmelise perekonna toimetulekupiir – 5000 krooni

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)