Hakkide vastu loodetakse abi helkivatest linnupeletajatest (1)

Hakkide vastu loodetakse abi helkivatest linnupeletajatest

FILMIB PILVEPIIRIL: Kanal2 reporter Tõnu Veldre laskis end peletajate testimiseks taevasse tõsta.

Kuressaares Torni tänaval on alates eilsest kolme puu otsa katseliselt paigaldatud 20 plastmassist helkurit, mis jõuluehetena läikides peaksid seni puid vallutanud hakiparvedele väga vastumeelt olema.

Linnalooduse osaks muutunud hakkide vastu on proovitud varemgi sõdida. Kuressaare linnavalitsuse haljastus- ja heakorraspetsialisti Katrin Reinholdi sõnul oli tema teada kunagi jäetud Kauba tänaval asuva looduskaitsealuse musta männi juurde töötama legendaarne Družba mootorsaag. Pool päeva põristamist ja selleks korraks olid hakid läinud. Nüüd enam mootoritega riistu kasutama ei hakata, vaid proovitakse leebemate vahenditega.
Võtab sõnad tagasi

Reinhold märkis ajakirjanikega kohtudes, et peab oma paar kuud tagasi välja käidud mõtte, et küll hakid linnast ise ära lähevad, tagasi võtma, kuna tundub, et lindudele meeldib linnas siiski rohkem. Reinholdi sõnul on peamised piirkonnad, kus on hakkidega probleeme, just Torni tänava kant, aga ka linnapark ja Kauba tänaval asuv looduskaitsealune puu.

Linna haljastusspetsialist avaldas lootust, et paarkümmend linde hirmutavat lipikut, mis tuuleiilidega ümber oma telje keereldes nii päeval kui öösel helgivad, aitavad tüütutest linnalindudest lahti saada.
“Ei välista, et kui linnud neile reageerivad, saab (helkuritega puude – toim) ala laiendatud,” märkis Reinhold. Eile hommikupoolikul linnud puude peale ei kippunud, vaid põrnitsesid valgeoranžikirjusid lipikuid kõrval oleva maja katuselt.

Reinhold kinnitas, et puudele kinnitatud peletajad lindude elu ja tervist ei ohusta. Näiteks on sarnased peletajad paigaldatud Väikese väina tammi kohal kulgevatele elektriliinidele ja seda just eesmärgil linde kaitsta.
Kuressaare ei ole ainuke linn, kes on hakkidega hädas.

Näiteks on neid proovinud ka Viljandi, kus võeti lipikud kasutusele pärast seda, kui hakke oli proovitud peletada suurte kurjailmelisi kulle kujutavate piltidega, mis aga oodatud tulemust ei andnud ning mõjusid ainult väiksematele populatsioonidele.

Seevastu Saaremaal toodetavatele peletajatele olid linnalinnud vägagi reageerinud ning Viljandi kavatseb ka sel aastal puudele helkureid paigaldada. Viljandis linnalindude probleemiga tegelenud Reeme Remmelgas ütles Oma Saarele, et pärast helkurite paigaldamist oli kohe näha, kuidas linnud neid ei sallinud ja olid häiritud. Probleem oli linna jaoks saanud seega lahenduse.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 50 korda, sh täna 1)