Nael: Merre tekkisid kahtlased sinised triibud (6)

Nael: Merre tekkisid kahtlased sinised triibud

 

Pärast paari päeva tagust uudist Saaremaalt läbi põikava Gotlandi–Läti laevaliini avamisest märkas kohalik mees, et meie vetes ei ole lood enam nii roosilised nagu varem.

Nimelt avastas kohalik mees, et keegi oli mereteele tõmmanud hiiglaslikud sinised jooned. Naela toimetuseni on jõudnud kohalike kalurite mure, põhjustatud teadmatusest, mida need suured jooned endast kujutavad.

Toimetus võttis ühendust siniste sirgete asjatundja, vetesügavuste uurija ning värvipsühholoogi professor Kosmosega. Kosmose sõnul sinised jooned endast suurt ohtu ei kujuta. “Sinine on selline värv, mis lõõgastab ja tekitab rahustava tunde,” kinnitas Kosmos värvipsühholoogia põhitõdesid. “Sinine on igatsuse värv, kaasakiskuv värv.”

Kohalikud kalamehed ei jaga aga professori optimismi, nende sõnul on asi rahustavast tundest kaugel. Ühe kohaliku mehe sõnul on rannikul elavate inimeste hinge tabanud värin ja õud. “Mis siin siis nii hõisata on?” küsis üks kohalik mees. “Näete, isegi rannast on näha suur sinine triip horisondil, see pole ju normaalne!”

Rannakalurid saatsid horisondil asuvat sinist triipu analüüsima oma vapraimad pojad, kuid tagasi tulnud pole neist veel ükski. “Ma kardan kõige hirmsamat,” ütles kohaliku mehe naine. “Mis nuhtluse issand meile nüüd küll kaela on saatnud? Kas senistest vintsutustest pole talle veel küll!”

Rannaelanike sõnul tekkisid sinised jooned horisondile juba hommikul, kui ilm heledaks läks. “Öösel, kui vett laskmas käisin, ei olnud merele vaadates mingit sinist triipu näha,” kinnitas kohalik mees. “Hommikul aga hakkas paistma ning mida valgemaks läks, seda sinisemaks triip horisondil muutus.”

Professor Kosmosel õnnestus guugli kaartide abiga meres asuvad sinised triibud päevavalgele tuua ning täna on need esimest korda avalikkuse ees. Nagu jooniselt näha, on sinisel triibul kolm lõpp-punkti: Ventspils, Visby ja Roomassaare. Triipude laius on umbes kilomeeter. Mis peidab ennast kilomeetri laiuse sinise triibu sees, ei ole meie silmadele näha antud.

Prof Kosmosele teadaolevalt on muret siniste triipude pärast väljendanud ka läti ja rootsi rannakalurid, kes kipuvad selliseid ilmastikunähtusi alati väga umbusklikult lahti mõtestama. Lätlased on seda seostanud vanajumala vihaga IMF-ilt võetud laenude pärast ning on asunud laenu võtnud valitsust kukutama.

Rootslased aga arvavad, et jumala viha tekitab otse triibu sisse vaatamine ja sellest rääkimine, nii et nüüd käivad nad Gotlandi saarel ringi alati seljaga mere poole. Kui aga triibust juttu tuleb, siis nimetatakse seda läbi lillede kas “selleks seal” või “suureks siniseks”.

Kalurid süüdistavad triipude tekkimises aga just Gotlandil asuvat laevafirmat, kelle laevade kaptenid ei mõistvat kaar-tide järgi sõita, vaid neile peab kõik puust ja siniseks ette tegema. “Kuradi rootslased, oleks vist aeg Sigtuna jälle maha põletada,” lõpetas kohalik kalamees merele vaadates mõtlikult. Eile ta kalale ei läinud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 36 korda, sh täna 1)