Maailma suurimad sõjaväele kulutajad

Maailma suurimad sõjaväele kulutajad

 

G-20 üleeile Londonis lõppenud tippkohtumisel otsustasid maailma võimsamate riikide liidrid, et 2010. aasta lõpuni kulutatakse majanduse päästmiseks ühtekokku 5 triljonit dollarit. Esmapilgul võib see summa tunduda kolossaalne. Kui võrrelda seda aga rahaga, mida needsamad riigid igal aastal kulutavad vahenditele, mille eesmärgiks on teise inimese hävitamine, muutub pilt paljuski.

Märtsi keskel tegi Venemaa vägagi väljakutsuva avalduse: nimelt teatas meie idanaabri riigipea Dmitri Medvedev, et juba lähitulevikus alustatakse armee laiaulatuslikku ümberrelvastamist. Presidendi sõnul olevat säärane tegevus vastuseks NATO idasuunalisele laienemisele.

Veidi varem oli kommunistlik Hiina teatanud oma kavatsusest suurendada käesoleval aastal sõjalisi kulutusi 14,9 protsendi võrra ja viia need tasemini 70 miljardit dollarit aastas. See tähendab, et Peking jätkab 1990. aastatel alanud poliitikat, mille eesmärk on suurendada sõjalisi kulutusi igal aastal protsendimäära võrra, mida saab tähistada kahekohalise arvuga.

Ameerika Ühendriikide valitsusele need teated erilist mõju ei avaldanud. Ameeriklaste säärane ükskõikne suhtumine Moskva ja Pekingi vägagi väljakutsuvatesse avaldustesse saab seletuse, kui võrdleme riikide tegelikke sõjalisi kulutusi.

Nagu kõrvalolevalt jooniselt selgub, on nii Venemaa kui ka Hiina sõjalised kulutused võrreldes USA kulutustega samas valdkonnas kesised ja lausa kahvatud. Vastavalt Stockholmis asuva Rahvusvahelise Rahu Uuringute Instituudi andmetele moodustavad Ameerika Ühendriikide sõjalised kulutused umbes 45% kogu maailma sõjalistest kulutustest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 39 korda, sh täna 1)