Inimluud peatasid Kärlal torutööd (17)

Inimluud peatasid Kärlal torutööd

LUUD TAKISTAVAD TORUTÖID: Salmelt leitud inimluud juhatasid lõpuks ajaloolise leiuni, Kärlalt muinsuskaitsja arvates midagi erakordset ei leita.
Raul Vinni

Nädala alguses Kärla kiriku taga vee- ja kanalisatsioonitöid teinud töömehed sattusid kaevamise käigus arvatavasti vanale surnuaiale. Nüüd ei jätku tööd enne, kui arheoloogid on ala läbi töötanud.

“Ei tea, palju seal midagi on, ega maa sisse ei näe,” ütles Oma Saarele kohapeal leidu vaatamas käinud muinsuskaitse Saaremaa vaneminspektor Tõnu Sepp. Temal õnnestus näha arvatavasti kolme maetu jäänuseid.
“Kui torustikutöid tahetakse jätkata, siis tuleb siia eelnevalt arheoloog peale palgata,” selgitas muinsuskaitsja asjade edasist käiku.

AS-i Kuressaare Veevärk projektijuht Vahur Tarkmees ütles, et torutöödega ei ole võimalik mujalt läbi minna ja projekti sealtmaalt pooleli jätta ei kavatseta.

“Töödega jätkame kohe, kui oleme koostöös ehitajaga saanud kokkuleppele arheoloogiga, kelle järelevalve all ja korralduste järgi siis edasi toimetatakse,” sõnas Tarkmees.

Arheoloogide töö jaoks tuleb tema sõnul raha leida projektist ja tööde tellijana käsitlevad nad juhtumit kui ettenägematut asjaolu.

Tõnu Sepp ei näe Kärla leiu puhul analoogi eelmisel aastal teetööde käigus Salmelt leitud inimluudega, mille kohta lõpuks selgus, et tegemist on tähtsa muinasaegse leiuga.

Tema sõnul on ala, kust luud leiti, vana surnuaed, mis enam kasutuses ei ole. “See ei ole mingi üllatus,” kinnitas Sepp. “Keskaegsete kirikute juures on ikka kalmistud olnud.” Peale luude Sepale teada olevalt muid esemeid esialgu leitud ei ole.

Kärla praeguse kiriku kohal asus jumalakoda juba arvatavasti 14. sajandi algul, 19. sajandi lõpus toimunud põhjaliku ümberehituse käigus sai hoone täiesti uue ilme ja sisu. Sepa mäletamist mööda inimjäänuseid samas piirkonnas varem maapinnast välja tulnud ei ole.

Muinsuskaitsja ei osanud ennustada, kui suur ala tuleb arheoloogidel läbi töötada enne, kui täielik selgus majas. Kindel on siiski see, et trassitöödega tuleb Kärla kiriku taga vähemalt mõnda aega pausi pidada.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)