Oma mälestused tuleb meil ikka endil jäädvustada (1)

Oma mälestused tuleb meil ikka endil jäädvustada

 

Tänases lehes on kaks lugu, mis viivad mõtted tuhandete aastate taha, aega, mille mäletamiseks ei piisa vanaemade jutupärandist, vaid millest rohkem teada saamiseks tuleb pöörduda arheoloogide-geoloogide ning lausa muistendite-rahvalaulude poole. Nii on see Salme muinaslaevaga ning on ka Kaali meteoriidikraatriga.

On kindlasti tänuväärne, et muinaslaevaga seonduv saab jäädvustatud filmilindile. Eriti tore on veel see, et Salme koolis tunnevad asja vastu huvi lapsed – kust mujalt see huvi esiisade pärandi vastu siis alguse saab kui mitte lapsepõlvest. Vahva on ka see, et “sajandi leid” on andnud Salme vallale häid ideid (kas või temaatilised laagrid) seostadagi paika viikingitega.

Täpselt sama on ju sündinud Pihtla vallas. Kui Pihtla vallast muud ehk ei teatagi, siis ainulaadne Kaali järv on teada nii kohalikel kui raja tagant tulnutel. Ning siinkohal peab küll mütsi maha võtma austet president Lennart Meri ees, kelle “Hõbevalge” kindlustab meie identiteeti päris tugevalt ning annab ääretult palju teadmisi selle kohta, mis tookord, tuhandete aastate eest, kui “päike maale kukkus”, Saaremaal juhtuda võis.

Igal juhul on kindel, et oma maa ja rahva mälestuste ja mineviku jäädvustamist ei saa jätta kellegi teise hooleks. Vana ütelus mineviku mäletamise ja tulevikuta elamise kohta kehtib ju ka 21. sajandi hakul.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)