Kas Saaremaa lipulaev vajub põhja? (37)

Kas Saaremaa lipulaev vajub põhja?

 

Tahtmatult tekib selline küsimus, kui lugeda viimase aja uudiseid Kuressaare linnas toimuvast. Mina olen siiani Kuressaaret pidanud Eesti mastaabis üheks konkurentsivõimelisemaks väikelinnaks, nüüd aga selgub, et üks häda ajab teist taga ja täna ei ole sugugi kindel, et muresid veelgi juurde ei teki.

Ajame kogu süü kriisi kaela

Kuidagi kurb on lugeda olukorra selgitusena äraleierdatud tõsiasja, et kõiges on süüdi ülemaailmne majanduskriis. Me peame ka selles olukorras suutma tegutseda.

Ühesuguses olukorras on täna kõik Saaremaa omavalitsused, kuid millegipärast ei pea keegi nii drastiliselt kärpima oma töötajate palku ja mitmeid elanikele jagatavaid toetusi kui Kuressaare linn.
Siiani pidasin mina kõige raskemas majandusolukorras olevaks omavalitsuseks Orissaare valda, kuid ka nende kärped jäävad Kuressaare omadele mitmeid kordi alla.

Ma olen kaugel sellest, et süüdistada praegust Kuressaare linnavalitsust tänaseks kujunenud olukorras. Pigem on nemad nüüd ette lükatud, sest peavad suutma täna rahvale selgitada, miks Kuressaares pikka aega võimul olnud Reformierakond ei ole suutnud tagada linna stabiilset ja jätkusuutlikku majandamist.

See põhjendus, et majandustõusu katkemist ei osanud keegi ette näha, ei kannata küll mingit kriitikat. Omavalitsuse esmane kohus on tagada stabiilsus ja jätkusuutlik areng igas olukorras.

Kes vastutab võetud riskide eest?

Pigem on küsimus ikkagi liialt suurte riskide võtmises ülejõukäivate laenude näol. Juriidiliselt on tõesti kõik korrektne – suur osa laenudest on peidetud sihtasutuste eelarvetesse, see aga on iseenese ülekavaldamine, sest laenumaksed käivad ikka linnaeelarve kaudu. Pideva kasvu tingimustes ei paistnud valed strateegilised otsused kellelegi silma, languse tingimustes on aga vesi kohe ahjus.

Töötajat, kelle palka vähendatakse 20 protsenti, ei huvita juriidiline korrektsus, sest poest selle eest toiduaineid 20 protsenti odavamalt osta ei saa.

Lahendus ei ole kindlasti ka huvikoolide toetamise lõpetamine, kuna siis muutuvad ju mõttetuks ka võetud laenud, mille eest on korrastatud ja ehitatud huvikoole, spordibaase ja muid noorsoo arendamise eesmärkidel rajatud objekte.

Suuri raskusi tekib kindlasti tulevikus võimaliku haldusreformi puhul – miks peaksid kokkuhoidlikult ja riske analüüsides majandanud omavalitsused kinni maksma linna võetud ülejõukäivad laenud? Kuidas seda probleemi kavatsetakse lahendada, ei ole selgitatud ühegi haldusereformi kava juures.
Lõpetada tahan ühe tuntud sotsioloogi sõnadega: süüdlasi ei ole mõtet otsida, küll aga peab rahval olema selge, kes vastutab.
Kes siis vastutab selle eest, et Saaremaa lipulaev Kuressaare on kreeni vajunud?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 40 korda, sh täna 1)