Seitse Sõmera hoolealust pääses mandrile viimisest (1)

Seitse Sõmera hoolealust pääses mandrile viimisest

KODUNE KOHT: Sõmera hooldekodu elanike jaoks on mandrile kolimisest pääsemine rõõmusõnum, sest siin on nende kodu ja sõbrad.

Seitse Sõmera hooldekodu elanikku jäävad ka edasiselt Sõmera hooldekodusse, kuna AS Hoolekandeteenused hindas veel kord nende olukorda ja pidas vajalikuks määrata neile ööpäevaringse hooldamise teenus.

Majast, kus nad praegu elavad, peab enamik neist küll kolima teistesse majadesse, kuid Koluveresse või Mõisamaa hooldekodusse neid ei viida.
AS-i Hoolekandeteenused Lääne-Eesti piirkonna juht Hillar Kraanvelt ütles Oma Saarele, et ehkki aktsiaselts on teenuste osutamisel jäänud kindlaks põhimõtetele, et iga inimene peab saama just talle sobilikku teenust, leiti Sõmera elanike puhul, et rehabilitatsioonimeeskond peab nende teenuste vajadust veel kord hindama.

“Seda oleks pidanud ammu tegema, see oli Saaremaa tegemata töö,” tõdes Kraanvelt, kelle sõnul vaadatakse iga klienti ja tema vajadusi eraldi.
Oma Saarega rääkinud Sõmera hooldekodu elanik oli rõõmus, et pääses mandrile kolimisest. Ta rääkis, et osa inimesi käis Hoolekandeteenuste pakutud uut elamist Koluveres küll vaatamas, kuid sealne elu-olu ei meeldinud neile kohe üldse.

“Põrandad olid krobelised, kivid lahti, remont tehtud lipa-lapa, toas vaid üks seinakapp,” edastas ta kaaslaste räägitut.
Naise sõnul need kaks inimest, kes olid andnud nõusoleku ümber kolida, lahkusid Sõmeralt eelmisel nädalal. Kaks Sõmera elanikku oli ära kolitud juba jaanuaris, kokku võimaldati toetatud elamise teenust 11 inimesele.

Et ka väiksemad elumuutused Sõmera elanikele emotsionaalselt halvasti mõjuvad, näitab ehk seegi, et isegi praegune, vaid majast, mitte aga hooldekodust väljakolimine tekitab neis stressi.
“Söön rahusteid ja nutan iga asja peale, ma pole enne selline olnud,” ohkas teise majja kolimist ootav inimene. “Meie majja tuuakse kõige raskemad haiged,” teadis ta.

Siiski oli ta rõõmus, et temal ja teistel võimaldatakse Sõmerale edasi jääda. “Küsimus on ju meie kodus, sõprades,” märkis ta.
Sõmera hooldekodu kliendid pidid esialgsete plaanide kohaselt Koluvere või Mõisamaa hooldekodusse kolima 1. märtsiks, kuna Sõmeral toetatud elamise teenust enam ei osutata. Inimesed asjade sellise käiguga nõus ei olnud ning pöördusid abi saamiseks nii maavalitsuse, õiguskantsleri kui ka riigikogu liikme Vilja Savisaare poole.

Ehkki õiguskantsler oma hinnangut veel andnud ei ole, sai Savisaar sotsiaalministeeriumilt vastuse, et Sõmeral puuduvad võimalused toetatud elamise teenuse pakkumiseks ning seal on võimalik elada vaid neil, kes saavad ööpäevaringset toetust ja hooldamist.

“Mingit imet siin küll sündinud ei ole,” toonitas eile Hillar Kraanvelt, kes peab hooldekodu elanike teenuste vajaduse ümberhindamist asjade normaalseks käiguks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 50 korda, sh täna 1)