Hakjala Priidu jõudis Egiptusse, Piia on endiselt kadunud

Hakjala Priidu jõudis Egiptusse, Piia on endiselt kadunud

JÄRELTULIJAD: Piia ja Priidu lapsed, kellest üks samuti saatjaga varustati. Paraku hukkus Priidupoeg Saudi-Araabias.

Eelmistel aastatel Saaremaal Hakjala läheduses pesitsenud musttoonekurg Priidu on alustanud tagasirännet kodumaale. Tema kaasa Piia kohta puuduvad usaldusväärsed andmed endiselt: teadlased on väljendanud kartust, et Piia võib olla hukkunud.

Ornitoloog Urmas Sellis ütles Oma Saarele, et nagu läinud aastal, talvitus Priidu ka seekord Sudaanis Darfuri piirkonnas ja viibis lühikest aega ka Kesk-Aafrika vabariigis.

“Kolm päeva tagasi, kui toimus viimane sideseanss, oli Priidu liikunud Sudaani ja Egiptuse piiri lähistele,” rääkis ta. “Seepärast võib oletada, et praeguseks on ta juba Egiptuses.”
Priidu elukaaslase Piia kohta puuduvad aga usaldusväärsed andmed endiselt. “Viimased kindlad andmed saime möödunud aasta oktoobri alguses, kui ta oli teel Sudaani,” märkis Sellis. “Tookord asus Piia Egiptuses Siinai poolsaarel.”

Pärast seda jäi Piia saatja mõneks ajaks vait. Urmas Sellise sõnul saabusid mõned väga ebaselged signaalid veel novembris. “Nende alusel oli aga võimatu määrata, kas saatja asub linnu seljas või on see juba sattunud mõne inimese kätte,” jätkas ta.

Linnuteadlane lisas, et kohas, kust Piia saatja viimased usaldusväärsed andmed edastas, asuvad solgitiigid ja just neis paigus on paljud linnud rändel hukka saanud. Seepärast pole välistatud, et ka Piia sai toitudes mürgituse.

Juhul kui Piia on tõepoolest rändel hukkunud, mis saab siis Priidust?
Urmas Sellis: “Kõigi eelduse kohaselt naaseb Priidu oma pesakohta. Kuna tal aga partnerit enam pole, võib oletada, et lind hakkab endale uut elukaaslast otsima. See on aga raske ülesanne, sest meie põhjamaa tingimustes pole musttoonekurgedel valik just eriti suur.”

Möödunud aastal jõudis Priidu Saaremaale 7. aprillil ja Piia 19. aprillil. Mullu suvel kasvas nende Hakjala pesas kolm kurepoega.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 17 korda, sh täna 1)