Maakonnas võeti maha 140 km telefoniliine (2)

Eelmise aasta jooksul asendas Elion Saare maakonnas 140 kilomeetrit telefoniliine raadiovõrguga, mis puudutas kokku 139 peret kümnes vallas.

Õhuliinide kõrvaldamise põhjusteks on suured kulud vananenud liinide ülalpidamiseks või renoveerimiseks ning kõnekvaliteedi parandamine.
Demonteerimisele kuuluvad vananenud liinid asuvad enamasti võrgusõlmedest kaugel, väga hõredalt asustatud kohtades ning liinid katavad pikki vahemaid.

“Renoveerimise puhul tähendaks see väga väikese klientide arvu kohta ülisuuri kulutusi,” ütles Elioni avalike suhete juht Lilian Viirma.
“Kulunud liini, st pehkinud liiniposti ja vana kaabli väljavahetamine maksab ühe kliendi kohta ligikaudu 100 000 krooni, mis on majanduslikult põhjendamatu kulu Elioni jaoks ning hiigelsuur summa ühe Eesti pere jaoks.”

Elion kinnitab, et väljavahetatud liinide klientide jaoks teenus ei kao, vaid inimesed saavad sama hinna eest isegi kvaliteetsema teenuse. Küll aga tuleb klientidel raadiotelefonile üle minnes vahetada vana telefoniaparaat IP-põhise telefoniaparaadi vastu, mis tarbib töötamiseks elektrit.

Seepärast pöörduski üks Muhu proua Oma Saare toimetuse poole. Tema sõnul on kõnekvaliteet hea, aga talle teevad muret võimalikud elektrikatkestused. “Kui elektrikatkestus on, siis telefon ei tööta,” tundis ta muret. “Aga kui välk lööb kuskile sisse ja on vaja näiteks kiirabi kutsuda, siis ei saa ju helistada.”

Elion soovitab voolukatkestuste pärast muretsevatel inimestel soetada endale UPS, mis mõeldud kaitsma peamiselt arvuteid äkilise voolukadumise eest.

Vahetustööd lõpukorral

Eestis likvideeritakse projekti lõpuks kokku 550 kilomeetrit vananenud liine ning kõige rohkem puudutab see Saare maakonda, Tartumaad ja Viljandimaad.

Saaremaal on vahetustööd praeguseks juba praktiliselt lõppenud, teha on veel jäänud mõned kilomeetrid. Õhu kaudu kulgevaid sideliine on maakonnas praegu kokku 400 kilomeetrit ja neist lõviosa on viimastel aastatel uuendatud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 20 korda, sh täna 1)