Kohalik mees nõuab suuremat palkade kärpimist (16)

Kohalik mees on otsustanud järgmisel nädalal korraldada miitingu linnavalitsuse ees, et avaldada toetust palgakärbetele ning nõuda veelgi suuremaid palgavähendamisi.

Viimaseks piisaks palkadejandi karikas sai kohaliku mehe jaoks kultuuritöötajate vaidlus, kes ei soovinud kohe kuidagi palgakärbetega leppida. “Ma lugesin lehest, et linnavalitsus on juba müüki pannud oma arvutid ja autod,” rääkis mees. “Kust neil veel midagi võtta on, ma küsin! Kas nad peavad lükatiga arvutama hakkama ning end tööle lükkama?”

Anonüümseks jääda mitte soovinud kohalik mees, kellel polnud oma nime ajakirjanduses avaldamise vastu mitte vähematki, kuid kelle nimi sellegipoolest mainimata jääb, aga toimetusele teada on, küsis, et kui tema ka enam linnavalitsusele toetust ei avalda, siis kes seda veel teeks?

“Enam ei ole kedagi jäänud,” kurtis kohalik mees. “Linnavalitsus istub üksi oma majas ning valab hüljatult krokodillipisaraid, koridorides, kus varem käisid kodanikud vastuvõtul, ulub nüüd vaid kõle ja rõske tuul.”

Olukorra lahendamiseks oleks tema hinnangul vaja kiiremas korras linnas palku veelgi kärpida. “Minu meelest tuleks palkade kallale ikka kohe nagu vikatiga minna, mitte nüsida võinoaga,” rääkis kohalik mees. “Minu isa ütles ikka, et mis sa tilgutad, lase sorinal.”

Kohaliku mehe arvates jääb praeguse palgakärpe järgi inimestele liiga palju raha kätte ja on suur oht, et see raha satub lõpuks ringlusse ning siis on seda juba väga raske peatada. Seetõttu on tema sõnul hädavajalik palku veelgi kärpida. Raha ringlemine oli viimastel aastatel nii hulluks läinud, et kohalik mees ei julgenud pead koduukse vahelt väljagi pista – kohe sai ringleva rahaga vastu pead.

“18% pole ju mitte midagi, see on kõigest käibemaks,” märkis kohalik mees, rääkides proportsioonidest. Tema arvates maksavad kõik käibemaksu nurisemata ning isegi sellele tähelepanu pööramata, mis näitab, et ruumi kärbeteks on.

“Võtame ikka korralikult, alla sotsiaalmaksu suuruse kärpe ma ei lepi.” Tema ettepaneku järgi võiks kärpida kõiki palku juba väljakäidud 18 protsendile lisaks veel 33 protsendi võrra. “See on miinimumprogramm, millega järgmisel nädalal linnavalitsuse poole pöördun,” rääkis ta. Pikemas perspektiivis on mehe eesmärgiks kärpida kõikide inimeste palku 85 protsendi võrra.

Kohalik mees tuletas meelde oma vanavanemate tarkust, et kui on vähe raha, on vähe probleeme, kui on palju raha, on palju probleeme.
“Päris ilma palgata kah ei saa inimesi töölt minema lasta,” märkis kohalik mees siiski.

“Meie majandus põhineb suures ja väga olulises osas althõlma tasudel ning kui inimestelt kõik palk ära võtta, siis ei ole enam kedagi, kes ümbrikutes hõlptulu jagaks.” Selline stsenaarium annaks tema sõnul majandusele surmahoobi ning siis peaksime maailmale teise pilguga vaatama hakkama.

Majandusest vägagi lugu pidav kohalik mees ei kujuta ette, mis saaks maailmast, kui see ei oleks enam majanduspõhine, vaid keskenduks sotsiaalsetele suhetele, sõprusele, teineteise mõistmisele ja abistamisele ning kogukonnatundele. “See oleks kohutav,” ütles mees õlgu võdistades. “Mida põrgut ma selle kogukonnaga peale hakkan? Ümbrikusse see ju ei mahu!”

Majandus on tema sõnul vähemalt konkreetne värk, kus on numbrid, mis kas tõusevad või langevad ning kus alati on võitjad ja kaotajad.
Niisiis kutsubki kohalik mees kõiki kaasamõtlejaid järgmisel nädalal linnavalitsuse ette kärbetele toetust avaldama.

Selleks on mõistlik kaasa võtta erinevaid plakateid ja loosungeid. Kellel endal mõtteid pole, kuid tunneb tungi, soovitas ta tema juurest läbi astuda, abi saab ikka. Juba on tal valmis pandud loosungid “Linn on hea – rahvas on loll!”, “Elu lühikene, raha pikk!”, “Hää sõna om paremb kui sada rubla raha!” ja “Tsial sitt armas, ahnel raha kallis!”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)