Kellele Euroopas meeldib kanep?

Kellele Euroopas meeldib kanep?

 

Kanepitarbimine on Euroopas väga levinud. Euroopa Narkootikumide ja Narkomaania Seirekeskuse avaldatud statistika näitab, et elu jooksul on kanepit tarbinud ligi 72 miljonit eurooplast vanuses 15–64 aastat.

Üllatav on, et hollandlased pole siiski Euroopa kõige suuremad kanepitarbijad. Ja seda vaatamata asjaolule, et Madalmaade kuningriigis on kanepimüük legaliseeritud. Kõige enam tarbitakse kanepit hoopis Taanis, Prantsusmaal ja Suurbritannias.

Madala hinna tõttu on kanep üks enamlevinud narkootikume ka Ida-Euroopa riikides. Eesti jääb oma näitajaga kanepitarbimise osas keskmisele positsioonile.

2007. aastal jäi kanepiürdi ja kanepivaigu grammi jaehind Euroopa Liidu maades vahemikku 2 kuni 14 eurot (s.o 31–220 krooni). Aastatel 2001–2006 on kanepivaigu jaehinnad üldiselt langenud.


Kes on viimase aasta jooksul tarbinud kõige rohkem kokaiini?

Statistika näitab, et väga innukad kokaiinitarbijad on noored ameeriklased ja britid, ja seda vaatamata asjaolule, et neis riikides kehtivad kangete narkootikumide kasutamise kohapealt väga karmid seadused.

Veidi enam kui 5 protsenti 15–34-aastastest ameeriklastest ja brittidest ütlesid, et nad on viimase 12 kuu jooksul tarbinud kokaiini. Vastavad andmed avaldas hiljuti narkootikumide kasutamise ja narkomaania seirega tegelev Euroopa Liidu ametkond.

Kuni viimase ajani oli kõige kokaiininäljasem riik Euroopas Hispaania. Põhjuseks oli selle kraami kerge kättesaadavus: suur osa Euroopa Liidu riikidesse smuugeldatavast kokaiinist tuleb Pürenee poolsaare kaudu.
See-eest on Euroopa Liidu vaesemates riikides (sh ka Baltimaades) kokaiini tarbimine suhteliselt väike.

Põhjuseks on kõnealuse mõnuaine küllaltki kõrge hind. 2007. aasta andmetel jäi ühe grammi kokaiini hind Euroopa Liidu maades vahemikku 50–75 eurot (s.o u 800–1200 krooni).

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 133 korda, sh täna 1)