Kaalis meisterdati ehteid, kooti, punuti ja vilditi

Kaalis meisterdati ehteid, kooti, punuti ja vilditi

MEISTER JA ÕPIPOISS: Keemikust eksperimentaalarheoloog Toomas Mägi on omandanud ka ehtesepa oskused. Leisi kooli poiss Mihkel Aulik kuulas suure tähelepanuga meistri õpetussõnu.

Kolm päeva tagusid Leisi keskkooli ja Kaali põhikooli poisid Kaali külastuskeskuses metalli ja tütarlapsed õppisid kedervarrega kuduma, villa käsikraasidega kraasima, paelu punuma, viltima ning muudki mitte just päris tavapärast näputööd tegema. Ehtesepise kursust juhendas eksperimentaalarheoloog, keemiaõpetaja kutsega Toomas Mägi ja tütarlastele õpetas arhailise käsitöö oskusi Katti Muru.

Viikingite meistripäevade ja arhailise käsitöö õppepäevadel osalenud kursuslased õppisid tundma muinasaegseid rõivamoode, said teavet ehetest, mida aastasadu tagasi kanti ja proovisid ise vanamoodsaid asju, sealhulgas savikausikesi valmistada.

Nii poisid kui tütarlapsed said laupäevaks juba mõningase tunnetuse kätte, et edaspidi iseseisvalt käsitööoskusi edasi arendada.
Juba neljandat korda saarlasi juhendamas käinud Toomas Mägi ütles, et poisid tulid külmsepiste valmistamisega päris hästi toime. Tinaga metallivalu proovisid kursuslased ka ära.

Tütarlaste juhendaja Katti Muru hinnangul paneb arhailise käsitööga tegelemine õpilaste püsivuse proovile.
“Kui püsivust ei ole, siis läheb kõik vussi,” konstateeris juhendaja käsitöö tegemisel põhitõde.

Kursuslased ise arvasid, et püsivust neil jagub. Mis kõige tähtsam – õpilased leidsid juhendajatega hea kontakti. Kolme päevaga said kursuslased juurde palju teoreetilisi teadmisi ja praktilisi käsitööoskusi.
Katti Muru ei olnud kitsi tüdrukuid kiitma, öeldes, et kõik olid töökad ja tublid.

“Kõik muu oli ka tasemel – kena pererahvas, soe tuba ja maitsvad toidud. Kui kutsutakse, siis tuleme aga jälle,” rääkis põhikohaga Harjumaal Kõue vallas maa-ametniku tööd tegev Katti Muru.

Meistri- ja õppepäevi toetasid hasartmängumaksu nõukogu, Pihtla ja Leisi vallavalitsused, Leisi keskkool ja Kaali põhikool ning Kaali külastuskeskus.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)