Võitlus hakkidega võib osutuda tulutuks (8)

Võitlus hakkidega võib osutuda tulutuks

TARGAD JA ARUKAD LINNUD: Hakkide vastu võidelda võib, kuid kas sest ka kasu on, pole kindel.

Ehkki Kuressaare linnaarst Juri Zabellevitš linnas pesitsevates hakkides otsest ohtu ei näe, on kärarikkad ja üsnagi sotsialiseerunud linnud inimestele tüliks ning häirivad igapäevast elu.

“Hakke leidub hulgi nii Torni, Kohtu kui ka Rohu tänaval ning linnapargis, kokku võib neid olla mitu tuhat isendit,” nentis Zabellevitš.

“Ega me lindudega nüüd päris võitlusse ei asu,” ütles linnaarst, lisades, et üht-teist püüab linnavalitsus tüütute hakkide vastu siiski ette võtta. “Vaatame, ehk on kasu puude pügamisest, kuigi siis võib juhtuda, et linnud kolivad lihtsalt järgmiste puude otsa,” ennustas ta hakkide käitumist.

Zabellevitši sõnul on Kuressaare Linnamajandus puudealuseid teid ka pesnud ja desinfitseerinud.

Linnavalitsuse heakorra järelevalve spetsialist Katrin Reinhold märkis, et võrakujundus on Torni tänava puudel küll vajalik, kuid temagi on seda meelt, et efekti annab säärane tegevus väga vähe, kuna puid on lihtsalt sellisel hulgal, et lindudele jääb piisavalt ruumi istumiseks ka pärast võrade normaalset lõikust.

“Küsisin nõu linnuteadlaselt, kes selgitas hakkide elukorraldust lähemalt ning tema väitel hakkavad hakid varsti paaridesse hoidma pesitsuspaiga leidmiseks ja selline seltsinguline tegevus suures parves koos lõpeb peagi, mis lahendab probleemi selleks korraks,” rääkis Reinhold.

Ta lisas, et linnuteadlaste väitel on linnud linnas ja hakid Kuressaares igati normaalne nähtus ja probleem inimeste poolt liiga üles puhutud.
“Ei saa kõike elavat linnast välja tõrjuda, hakates linde võrkudega püüdma, paugutamisega peletama või puid maha saagima,” nentis ta.

Hakkidega on linnavõimud pidanud tegelema ka varem. Nii on valminud eskiisid märkide jaoks, mis hoiatavad lindude eest, kuid siiani ei ole neid veel tarvitusele võetud.

“Eks me oleksime siis esimesed vabariigis,” arvas linnaarst, kes saab väga hästi aru nende inimeste pahameelest, kelle pea või uue pintsaku mõni hakk “märgistanud” on. “Olen ka varem öelnud, et on suur õnn ärgata hommikul linnulaulu peale, kuid kui sind ajab üles hakkide karjumine, siis see küll mingi õnn enam ei ole,” märkis Zabellevitš, kelle hinnangul on hakid muidugi väga arukad ja targad linnud.

Nad istuvad õhtul koos, panevad piltlikult öeldes plaanid paika ning hommikul, pärast võimlemist ja kisakoori, lendavad linnalähedale maale toitu hankima. “Nad teavad täpselt, kus on talud, sõnniku- ja viljahunnikud,” rääkis linnaarst, kelle sõnul on Kuressaares tegemist siis, kui kohalikud hakid on lõuna poole lennanud, põhjast tulnud isenditega.

Linnaarst peab üheks võimalikuks hakkide hirmutamise viisiks ka puude otsa fooliumribade ning vanade CD-plaatide riputamist, kuid ta ei ole päris kindel, et selline “kaunistus” linnapilti sobituks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 82 korda, sh täna 1)