Pöide valla taidlustegevus saab haridusseltsi juubeliks kaante vahele (1)

Pöide valla taidlustegevus saab haridusseltsi juubeliks kaante vahele

TORNIMÄE TAIDLEJAD TÕID LAUDALÜÜRIKA LAVALE: Ajakirjanik Olev Antoni kirjutatud “Laudalüürika” oli menutükk, mida tornimäelased etendasid peaaegu alati täissaalile.

Tornimäe kultuurimajas tegutseb praegu 11 taidlusringi, kus osaleb ligi 80 taidlejat. Kui palju lauljaid, näitekunsti harrastajaid, tantsijaid, pillimehi, deklamaatoreid ja taidluskollektiive Pöide piirkonnas aastakümnete vältel üldse tegutsenud, millised on nende kordaminekud ja saavutused, seda saab aasta-pooleteise pärast lugeda Pöide taidlejate kroonikaraamatust, mille kokkuseadmisega valla kultuuritöö kuraator Evi Ringmäe on alustanud.

Evi Ringmäe sõnul on esimene samm Pöide valla taidlejate kroonikaraamatu koostamiseks tehtud. Hiljutisel valla taidlejate kokkusaamisel demonstreeris Igor Raadel suurel ekraanil ajaloolisi fotosid, mis paljudes tekitasid äratundmisrõõmu. Vanemad pildid on tehtud eelmise sajandi esimestel aastakümnetel. Taidlejate hilisematest ettevõtmistest on fotomaterjali rohkem.

Valla kultuurijuht võtab kogu ettevõtmist kui mahuka teadustöö tegemist. “Tahaksin inimesi ärgitada arusaamisele, millega on tegemist. Kavatsen hakata käima mööda kodusid, et taidlejate meenutusi kirja panna. 2010. aasta sügisel on haridusseltsi sajas aastapäev ja oleks tore, kui saaksime selleks ajaks kogumiku valmis.

Kogu taidlustegevust võib samastada teatrietendusega – õhtul tulevad näitlejad lavale ja kui saal tühjeneb, ongi kõik läbi. Tegelikult väärib taidlustegevus jäädvustamist. Ma olen küll mandrilt tulnud, aga tunnen, et seda tuleb teha. Ma tunnen lausa, et see on minu töö,” rääkis Evi Ringmäe.

Kroonika koostamist alustanud Ringmäe tundis heameelt kokku kogutud vanadest fotodest. Pildid on bändi- ja tehnikamees Igor Raadel kenasti arvutisse sisestanud.

“Seda enam tuleb nüüd edasi uurida ja materjal tervikuks kokku panna. Edasine sõltub muidugi ka projektidest ja rahast, aga loodan, et kõik õnnestub,” on Evi Ringmäe optimistlik.

Kultuuritöö juht kutsus kõiki neid inimesi, kes Pöide valla vanas või praeguses kultuurimajas taidlusega tegelenud, üles meenutusi kirja panema või neist kroonika koostajale rääkima. Kuigi fotosid on üksjagu kokku korjatud, pole ükski huvitav pilt kroonikaraamatusse ülearune.

Evi Ringmäega saab ühendust aadressil kultuur@poidevald.ee ja telefoninumbril 45 21 171 või 52 46 612.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 34 korda, sh täna 1)