Raamatukogu plaanib viivisetasu kergitada

Raamatukogu plaanib viivisetasu kergitada

TULE JA LAENUTA: Pärast raamatu läbilugemist tasub see aga kogusse kiiresti tagasi viia, sest järgmine lugemishuviline ehk juba ootab.

Saare maakonna keskraamatukogu kavatseb tõsta raamatute tagastamisega hilinejatel viivisetasu päevas praeguselt kümnelt sendilt kuni poole kroonini teaviku kohta.

“Meie raamatukogu viivis on teaviku kohta 10 senti päevas, mis on paljude lugejate arvates naeruväärselt väike, ja ega see ei distsiplineeri ikka küll,” ütles Oma Saarele maakonna keskraamatukogu direktor Anu Vahter. “Seda näitab ka võlglaste arv.”

Tema sõnul oli raamatukogul eilse seisuga 1165 võlglast, neist pikaajalisi ehk raamatuid üle 1000 päeva enda käes hoidnuid 101 inimest. Kõige pikem raamatuvõlg on alates 26. oktoobrist 2004 ehk 1585 päeva.

Viivist kroon päevas

Anu Vahter ütles, et rahvaraamatukogude seadus lubab viivisetasu tõsta iga hilinetud päeva eest kuni kroonini teaviku kohta. Ehk kui lugeja laenutab viis raamatut, oleks viivisetasu 5 krooni päevas iga viivitatud päeva eest jne. Seda on Vahteri sõnul palju.

“Meie tõstaksime viivise maksimaalselt 50 sendini, mis peaks olema lugejate distsiplineerimiseks piisav,” rääkis Vahter, kelle sõnul on esialgu tegemist vaid raamatukogutöötajate arutatud plaaniga.

Direktori sõnul on viivisetasu vajalik lugejate ja raamatute kaitseks, sest on ju ka vähenenud raamatukokku raamatute ostmine. Teose eksemplare on sageli vaid üks-kaks ja lugejad peavad järjekorras ootama.

“Kui siis veel tagastamise tähtaegadest kinni ei peeta või neid pikendatakse, venib ka raamatu ootamise järjekord,” märkis Anu Vahter. “Näiteks on Mihkel Raua “Musta pori näkku” järjekorras praegu 40 inimest. Seda raamatut on meil aga viis eksemplari.”

Ta rääkis, et lähiajal vaatavad nad ümber kogu raamatukogu hinnakirja, mis käsitleb lisaks viivisetasule näiteks ka internetipunktis printeri kasutamist ja paljundusteenust. Taotlus hinnakirja muutmiseks esitatakse Kuressaare linnavalitsusele.

Lugejaid vähem

Eelmisel aastal oli Saare maakonna keskraamatukogul 6842 registreeritud lugejat, neist lapsi 1682.
2008. aasta kokkuvõttes moodustasid Saaremaal 35% lugejatest töötajad, 27% õpilased ja üliõpilased, 25% lapsed, 8% pensionärid ning 5% kodused. Raamatulaenutusi koju oli kokku 141 257, raamatukogukülastusi registreeriti 138 002, raamatuid võeti arvele 5851 eksemplari.

Arvandmed raamatukogude lugejate, külastuste ja laenutuste osas möödunud aastal vähenesid, kuid siin ei ole põhjuseks raamatukogud ega raamatukoguhoidjad. Põhjuseks on hoopis muud tegurid (elanike lahkumine maalt ning üldse Saaremaalt, laste arvu vähenemine, interneti ja muude tehniliste vahendite laiem levik kodudesse jne).


Laenutatud raamatute TOP 2008

Kõige popimad olid Miki-Hiire ning Tomi ja Jerry koomiksid, kuid 4. kohal oli top 10-s Mihhail Bulgakovi “Meister ja Margarita”, järgnesid Andrus Kivirähki “Rehepapp”, Margit Kilumetsa “Ita Ever. Elu suuruses”, Sass Henno “Mina olin siin”, Kivirähki “Mees, kes teadis ussisõnu”, Erik Tohvri “Rannal õitseb kibuvits” ning 10. kohal Hille Karmi “Helgi Sallo. Helgib ja heliseb”.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)