Linna negatiivse eelarve suurus võib ulatuda 25 miljoni kroonini

Eilsel istungil võttis Kuressaare linnavolikogu vastu 2009. aasta eelarve, mille suurus on veidi enam kui 203,5 miljonit krooni.

Kuid juba volikogu märtsikuu istungiks soovib linnavalitsus esitada negatiivse lisaeelarve, kus kulude kärpe maht võib olla suurusjärgus 20 kuni 25 miljonit krooni.

Eelarve vastuvõtmise poolt hääletasid kõik linnavolikogu eilsel istungil osalenud 19 rahvasaadikut.
Kommenteerides Kuressaare linna 2009. aasta eelarvet, märkis abilinnapea Kalle Koov, et kuigi käesoleva aasta eelarve on vastu võetud, ei tähenda see seda, et me elaksime teises majandusruumis kui kogu ühiskond.

Tema sõnul teeb jätkuv majanduslangus, mis on osutunud järsemaks, kui osati prognoosida eelmise aasta sügisel, paratamatuks eelarvekärped ja seda nii riigis tervikuna kui ka omavalitsuste tasandil.
Rääkides Kuressaare linnast ütles abilinnapea, et majanduslanguse tagajärjel on linnas järsult suurenenud tööpuudus.

“Kui 2008. aasta jaanuaris oli töötuid Kuressaares 175, siis täna on see arv kasvanud 470-ni,” tõi Koov näited majanduse hetkeolukorrast. “Kahe viimase kuuga on tööinspektsioonile lisandunud kolm taotlust 42 inimese koondamiseks ja veel 28 taotlust 593 inimese saatmiseks osaliselt tasustatud puhkusele.”

Kõige selle tagajärjel on vähenenud linna maksutulu. Kui jaanuaris laekus üksikisiku tulumaksu linnale 17,4% vähem kui möödunud aasta samal kuul, siis veebruaris on see vähenemistendents jätkunud.

Maksu- ja tolliameti esialgsetel andmetel laekub veebruaris Kuressaare linnale üksikisiku tulumaksu 16,4% vähem kui samal perioodil aasta tagasi. 

See tähendab, et juba kahe kuuga on Kuressaare linna alalaekumine üksikisiku tulumaksu osas olnud 2,6 miljonit krooni. Lisaks on kokkuhoid riigi tasandil toonud kaasa omavalitsustele eraldatava tulumaksu määra languse ja riigieelarvest eraldatava tasandusfondi vähenemise.

Abilinnapea Koovi sõnul kavatseb Kuressaare linnavalitsus selle aasta esimese lisaeelarve heaks kiita 10. märtsi istungil ja juba märtsikuu lõpul esitatakse see linnavolikogule arutamiseks.
Koov lisas, et negatiivses lisaeelarves võiks kulude kärbe olla suurusjärgus 20 kuni 25 miljonit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 16 korda, sh täna 1)