Nädala skandaal: Grusiinide eurolaul pilkab peaminister Putinit

Nädala skandaal: Grusiinide eurolaul pilkab peaminister Putinit

VALLATU KOLMIK: Kaunitarid, kes esindavad Gruusiat Moskvas toimuval lauluvõistlusel Eurovisioon 2009.

Käesoleva aasta mais Moskvas toimuval Eurovisiooni laulukonkursil esindab Gruusiat diskoansambel Stephane and 3G, kelle laul “We don’t wanna put in” on sel alati skandaaliderikkal konkursil tekitanud tänavu esimese sensatsiooni.

Selle põhjuseks on laulu pealkiri, mida kuulmise järgi võiks tõlkida “Me ei soovi Putinit”. Kalambuuri tekitab ingliskeelne sõnaühend put in, mille eestikeelne tähendus sõltub kontekstist (sisse panema, esitama, peatust tegema, kandideerima, mingit tegevust alustama jne).

Gruusia ansambli laul ise kujutab endast sõdivate poliitikute paroodiat. Laulus on sõnad: “We don’t wanna put in / The negative moove / It’s killin’ the groove.” Tõlkes: “Me ei soovi teha / seda halba liigutust / See hävitaks kogu kaifi.” Kui aga laulu vaid kuulata, siis võiks tõlge olla ka teistsugune: “Me ei soovi Putinit / Ta on purustus (häving) / See hävitaks kogu kaifi.”

Gruusia eurolaulu rahvusliku vooru žürii esimees, briti muusikaprodutsent Steven Budd on seisukohal, et kõnealune laul mõjub eriti hästi, kui seda esitada just Moskvas. Vene uudisteagentuurile Interfax on ta öelnud: “See laul mitte ainult ei kanna endas teatavat poliitilist sõnumit, vaid selle kuulamine on ka nauditav.”

Ansambli Stephane and 3G moodustavad muusik Stephane Mgebrišvili ja kolm kaunist lauljannat Nini Badurašvili, Tako Gatšetšiladze ning Kristine Imedadze.

Kasutasid siiski võimalust

Infoagentuur France-Presse teatas, et esialgu kavatses Thbilisi eurolaulu võistlust mulluse augustisõja pärast üldse boikoteerida, kuid otsustas lõpuks kasutada seda hoopis ära lõbusa poliitilise avalduse tegemiseks.

Samal ajal kui Gruusia televisioonis toimus lauluvõistluse rahvusliku konkursi lõppvoor, korraldas organisatsioon Internetfoorum protestiaktsiooni. Selle organisatsiooni liikmed on seisukohal, et kuna Venemaa okupeerib jätkuvalt osa Gruusia territooriumist, on osalemine Moskvas toimuval Eurovisioonil vastuvõetamatu.

Sel aastal osaleb Gruusia Eurovisioonil kolmandat korda. Varasematel kordadel pole grusiine edu saatnud.

Säärane “amoraalne” laul tuleks hoopis ära keelata!

Eurovisiooni 2008. a võitnud laulja Dima Bilani produtsent Jana Rudkovskaja on aga seisukohal, et “amoraalne” laul, millega Gruusia kavatseb sel aastal Moskvas Eurovisiooni lõppvoorus esineda, tuleks ära keelata.

“Minu arvates on see amoraalne,” tsiteeris infoagentuur RIA Novosti Rudkovskaja sõnu. “Olen seisukohal, et Eurovisiooni korralduskomitee ei tohiks lubada konkursile laulu, mis solvab meie maad.”

Ka Thbilisis on ajakirjandus väljendatud kartust, et skandaalne laul võib Venemaal taas Gruusia-vastaste meeleolude laine tekitada.

Tekstis tehakse muudatus

Gruusia eurolaul valiti kolmapäeval. Kuid eile saabus teade, et vaidlusi tekitanud laulu teksti tõenäoliselt muudetakse. Sellest teatas ajakirjandusele Diana Gurtskaja – laulja, kes esindas Gruusiat Eurovisioonil möödunud aastal.

Laulja sõnul olevat seda talle lubanud Gruusia eurolaulu konkursi korraldajad. Ja riigi üks juhtivaid poliitikuid, parlamendi endine spiiker Nino Burdžanadze olevat talle öelnud, et grusiinidel pole kombeks külla minnes peremeest solvata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)