Sõmera hooldatavad võitlevad edasi Saaremaale jäämise eest (6)

Sõmera hooldatavad võitlevad edasi Saaremaale jäämise eest

VEEDAVAD AEGA: Sõmeral on hooldusel nii vaimupuudega inimesed kui lihtsalt vanurid.

Sõmera hooldekodu üheksa klienti, kes peaksid peatselt ümber kolima Mõisamaale või Koluveresse, ei ole asjade käiguga rahul ning on teinud uue pöördumise õiguskantslerile ja palunud abi riigikogu liikmelt Vilja Savisaarelt.

Praeguste plaanide kohaselt kaob toetatud elamise teenus Sõmera hooldekodus 1. märtsist, kuid hoolealused ei ole nõus elukohta vahetama. Olukord on muutunud pingeliseks ning kohalike sõnul mõjutab see juba hoolealuste tervist.

Nad pelgavad minna uut kodu vaatama, sest kardavad, et neid jäetakse Koluveresse maha ega tooda tagasi. Samuti on nad leidnud oma hoolduslepingust punkti, mis lubab AS-il Hoolekandeteenused kliente vastavalt vajadusele süsteemi sees ümber paigutada.

Struktuuri korrastamine

AS-i Hoolekandeteenused Lääne-Eesti piirkonna juht Hillar Kraanvelt ütles, et vägisi ei saa kliente keegi ümber paigutada.
“Me ei ole isegi seda hoolduslepingu punkti aluseks võtnud, vaid inimeste tahet,” märkis ta, lisades, et need kaks Sõmera klienti, kes on juba Mõisamaale kolinud, on oma eluga väga rahul.

Kraanvelti sõnul valitseb Sõmeral olukord, kus erinevaid teenuseid osutatakse samas keskkonnas, mis tähendab seda, et inimesed, kes peaksid saama toetatud teenust (need on just need üheksa, kellest jutt), saavad praegu ööpäevaringset teenust. “Tegemist on struktuuri korrastamisega klientide huvides,” kinnitas Kraanvelt.

Valed tingimused

Sama meelt ei ole Vilja Savisaar, kes pöördus Sõmera klientide “ümberasustamise” küsimusega ka sotsiaalministeeriumisse ja sai kolmapäeval sealt vastuse. Savisaar nentis Oma Saarele, et hooldekodusid haldava AS Hoolekandeteenused väitel ei vasta tingimused Sõmeral seaduses sätestatud tingimustele.

Ja põhipõhjus on see, et Sõmera hooldekodus puudub võimalus majutada toetatud elamise teenust kasutavaid inimesi eraldi ööpäevaringset hooldust vajavatest inimestest, mistõttu on ka neile tagatud ööpäevaringne toetus ja hooldamine.

Abi saamist loetakse seaduserikkumiseks

“Tingimused on olemas, aga seaduse järgi peab neile inimestele andma iseseisvuse arendamise võimaluse. Kui nad on kogu aeg seal, kus on hooldajad, siis nad ei saa iseseisvuda, ja seepärast on nad vaja ära viia teise hooldekodusse, kus on eraldi toad,” edastas riigikogu liige ministeeriumist saadud vastuse.

Savisaar peab saadud vastust absurdseks ja küüniliseks. “Kui inimestel on nagunii toimetuleku ja eluga hakkama saamisega raskusi, kuidas saab siis öelda, et nad peavad kuskil omaette elama ega tohi ööpäevaringselt hooldaja käest abi, toetust või nõu küsida,” on poliitik šokeeritud.

Savisaare hinnangul on tegemist järjekordse ümberkorralduste kavaga, milliseid sotsiaalministeeriumis pidevalt tehakse. “Lõhutakse need süsteemid, mis on turvalised ja lihtsad, ning inimeste peale seal ei mõelda,” on ta veendunud.

Veidraks peab Savisaar seda, et sotsiaalministeeriumi silmis toimub Sõmeral praegu seaduserikkumine. “On kummaline, kui seaduserikkumiseks loetakse seda, kui toimetulekuraskustega inimesel on võimalus ööpäevaringselt nõu küsida,” märkis Savisaar, kes lubas Sõmera klientide eest igal juhul edasi võidelda.

Õiguskantsleri büroost kinnitati eile, et Sõmera elanikud on tõesti uue pöördumise neile saatnud, kuid enne seisukoha väljakujundamist õiguskantsler kommentaare ei jaga.

Samal teemal: “Riigikogulased uurivad sundkolimise tagamaid”, Oma Saar, 28.01.2009;
Vastukaja: “Riigikogulased uurivad sundkolimise tagamaid”, Oma Saar, 31.01.2009.


Olukorda kommenteerib hooldekodu elanik:

Meil on siin elu väga keeruline ja pingeline, see teeb lausa haigeks. Vahepeal oli juba rahulikum ja tundus, et asi hakkab laabuma, kuid nüüd tuli uus kiri, et 1. märtsist peavad kõik ära kolima. Nad ütlevad, et selle hoolduslepingu järgi võivad nad meid ära viia.

Me tahaksime teada, miks meie eest kõike varjatakse, miks meiega ei räägita. Oleme pöördunud õiguskantsleri, Vilja Savisaare ja maavalitsuse poole. Ehk nemad saavad meid aidata.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 28 korda, sh täna 1)