Memmed-taadid lustisid Sandlas

Memmed-taadid lustisid Sandlas

ERGUD JA ELURÕÕMSAD: Muhu nänned on oma südameasjaks võtnud folkloori kogumise ja neile meeldib tantsida vanu seltskonna- ning omaloomingulisi tantse. Ätses tuli kokku 1985 ja kannab vanu Muhu rahvariideid.

Läinud laupäeval peeti Sandla kultuurimajas traditsioonilist maakonna memme-taadi päeva, kuhu kogunes 230 eakat ehk kokku 18 seenioride laulu- ja tantsukollektiivi, lisaks veel kohalikud, Pihtla valla tegijad, kelle õlul oli päeva seltskondlikuma osa sisustamine.

Saaremaa lipulauluga süüdatud sümboolsed peotuled ja seekordse võõrustajavalla vallavanema Tõnu Hüti avasõnad kuulutasid peo avatuks. Seejärel astusid üksteise järel lavale naiskoor Ätsed Kuressaarest, Vokiratas ja Aderkas Tornimäelt, Ätses Muhu saarelt ning Antsakad Astest. Vahvaid seltskonnatantse näitasid Marleen ja Pärsama Tüdrikud.

Sooja vastuvõtu osaliseks said kaks seenioride segarühma – Mõnusad Lümandast ja Moekad Kuressaarest – ja publik ei olnud aplausiga kitsi ka Rukkilille (Kihelkonna), Ehaviiru (Orissaare), Viktooria (Sakla), Pihlakas (Kuressaare), Leisi Liisude, Kedruse (Laimjala), Meelespeade (Salme) ning Eideratta (Kuressaare) tantsu- ja laulunumbritele.

Tantsujalga keerutati ja ühislaule lauldi Pihtla Mannide ning Ain Annuse laulu- ja pillilugude saatel. Nagu ütles pärast peo lõppu Sandla kultuurimaja perenaine Annely Õisnurm, tõttasid tuttavat laulu kuuldes tantsumemmed ja -taadid kohe põrandale.

Kui varem on memme-taadi päeval saalis istunud ka žürii, kes seenioride kollektiive ka hindab, siis seekord otsustasid korraldajad lasta eakatel lihtsalt esineda, iseenda ja teiste rõõmuks.

Kollektiivide juhendajad said tänutäheks meepurgi ning priimulalille ja pidulised ühe äärmiselt mõnusa äraolemise. Nagu märkis vallavanem Tõnu Hütt, on laulmise ja tantsimisega sedamoodi, et lisaks omakeskis tegemisele tuleb oma tehtut aeg-ajalt ka teistele näidata või koguni teistega võrrelda.

Mida aga memmed-taadid ise oma tegemistest arvasid? “Tantsides kaovad kõik mured, kui elu läheb näruks, tuleb otsida midagi ilusat. Meie tahame väärikalt vananeda,” märkisid Sakla memmed Viktooria-nimelisest kollektiivist.

“Jagatud rõõmus meel tõstab elukvaliteeti,” kinnitasid Eideratta memmed. Ning nii nagu on omad traditsioonid ja lemmiklaulud linna naiskooril Ätsed, on see kindlasti kõigil kollektiividel – olgu siis seenioridel või juunioridel.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 44 korda, sh täna 1)