Emiste küttimine vähendas Saare metssigade arvukust (10)

Emiste küttimine vähendas Saare metssigade arvukust

 

Postimehe andmetel on 2007. aastal Saare ja Järva maakonnas kütitud sigu rohkem, kui neid 2008. aastal loendati. Head tööd on teinud ka Lääne- ja Hiiumaa kütid. Ida-Virumaal aga loendati 2008. a sigu 1184, 2007. aastal oli neid lastud 200, mis teeb pea sama palju, kui on küttinud Muhu jahimehed.

Saarte jahimeeste seltsi esimees Vilmar Rei, kes ise kuulub Laimjala jahiseltsi, ütles Oma Saarele, et sigadega on probleeme pigem Sõrve pool ja Lümandas, st Lääne-Saaremaal. Saaremaa idapoolses otsas on ses suhtes rahulikum.

“Ka Muhus on vaiksemaks jäänud,” üles Rei, lisades, et kuigi piirkonniti on asjad erinevad, siis seda praegu küll öelda ei saa, et sigade tekitatud kahjustused suured on. Laimjalas näiteks ei ole põllumehed metssigade peale juba ammu kaevanud. Kui mõnel seltsil on kütitud metssigade arv aastatega vähenenud, siis Laimjalas lasti eelmisel aastal sigu rohkem.

Vilmar Rei: “Juba mitu aastat on keskkonnateenistus andnud seltsidele kohustusliku emiste küttimise limiidi, ju see on mõju avaldanud. Praegu on maa valge ja saab edukalt koertega jahti pidada. Meie kandis on maaomanikel ja jahimeestel hea koostöö. Pole kuulda, et keegi jahimehi oma maa pealt ära oleks ajanud.”

Muhu seltsi esimehe Heinart Laaneväli sõnul on Muhus kord majas: “Eelmisel aastal lasti Muhus üle 160 sea, hooaeg kestab veel selle kuu lõpuni. Emiste 11-pealise kohustusliku limiidi täitsime ära. Loomulikult ei saa öelda, et probleeme pole, need tulevad ka siis, kui on kaks või kümme siga.”

Kui mõned aastad tagasi kostis Mustjalast põllupidajate hädakisa, siis tänaseks on olukord jahiseltsi esimehe Jaanus Pere sõnul kontrolli all. Sigade arvu vähenemisele on kaasa aidanud nii koertega jaht kui ka lastud emiste limiit. Viimastel aastal on sigu lastud 65 ringis. Praegu jaht käib, külm ja tühi kõht on sead metsapadrikutest välja ajanud.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 37 korda, sh täna 1)