Pensionitõus tuleb loodetust väiksem

Valitsusliit leppis ööl vastu neljapäeva kokku, et pensionid tõusevad 1. aprillist viis protsenti. Senise kava järgi oleks tõusuks kujunenud ligikaudu 14 protsenti.

Muud sotsiaalvaldkonna toetused, näiteks lastetoetus ja puuetega inimeste toetus jäävad senisele tasemele.

“Kõikide kaupade hinnad tõusevad, eriti ravimite hinnad,” ütles Saaremaa pensionäride ühenduse esimees Helga Nurmekann. Ta tõi näite mehest, kelle pensionist läheb igal kuul ravimitele ligi 2000 krooni.

“Paljudel pensionäridel on ju ravimite ostmine hädavajalik,” rääkis Nurmekann, kelle sõnul on nii väike pensionitõus raske tagasilöök.
Alates aprillist muutub ka ravikindlustuse arvelt haiguspäevade hüvitamine.  

Ravikindlustatu omaosalus suureneb ühelt päevalt kolmele päevale, järgmised viis haiguspäeva kompenseerib tööandja ning alles alates üheksandast päevast haigekassa.

See on täiendav koormus tööandjatele, tõdes Saaremaa suurima tööandja Kuressaare haigla juhatuse esimees Viktor Sarapuu.
“Kui terve Eesti riik on hädas ja kui valitsus võttis vastu sellise otsuse, siis meil tuleb hakkama saada ja eelarvest need vahendid leida,” ütles Sarapuu.
Valitsuskoalitsioon saavutas neljapäeva öösel kokkuleppe selle aasta riigieelarve kärpimiseks 8,03 miljardi krooni võrra.

Kärpekohtadest on kõige suurema mahuga kehtiva seadusega aprillis planeeritud pensionitõus. Pensionikuludeks on selle aasta eelarves kavandatud kokku 20,3 miljardit krooni ning kuigi pensionitõus pole veel kinnitatud, on selleks rahandusministeeriumi andmetel arvestatud umbes 2,3 miljardit krooni.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 22 korda, sh täna 1)