Hankevaidlused viisid prügifirma kohtusse

AS Konsensus-Laomaailm esitas Saaremaa Prügila OÜ vastu ringkonnakohtusse hagi, et nõuda sisse kopsakas valuraha ettevõtte eemaletõrjumise eest Kudjape jäätmejaama sorteerimisliini hankelt.

Ettevõte esitas hagi pärast seda, kui riigihangete ameti vaidlustuskomisjon langetas jaanuaris otsuse ettevõtte vaiet mitte rahuldada.

“Riigihangete amet on sisuliselt nagu esimese astme kohus ja ega meile väga korda ei lähe, mis esimese astme kohtus tehakse,” ütles Oma Saarele Laomaailma müügidirektor Ilmar Metsma. “Seal vaadatakse asju ainult paljasõnaliselt, aga ringkonnakohus arvestab ka tõendusmaterjali,” lisas Metsma.

Laomaailma ei rahulda asjaolu, et mullu oktoobris välja kuulutatud sorteerimisliini riigihanke võitjaks kuulutati puudulike dokumentidega AS Technobalt Holding ja selle asemel, et sõlmida leping teise pakkujana hankel osalenud Laomaailmaga, hange hoopis tühistati.

“Kui hindamiskomisjon tuvastas, et ühel pakkujal on mingi dokument puudu, siis tulnuks see pakkuja kohe diskvalifitseerida ja teha pakkumine teisele ettevõttele,” rääkis Metsma.
Metsma ütles, et hanke korraldaja on tehingust AS-ga Technobalt Holding nii huvitatud, et parandas juba pärast pakkumiste avamist viimase puudulikku pakkumist.

“Riigihangete seadus sätestab väga täpselt need normid ja nõuded, kuidas peab pakkumusi menetlema. Ei saa pakkumuste avamise järgselt enam dokumente lisada ja kui seda tehakse, siis tähendab see seda, et kaalukeel on kellegi teise poole kallutatud,” lisas ta.

Selgele huvide konfliktile viitab Metsma sõnul ka asjaolu, et nii Saaremaa Prügilat kui Technobalti esindab õigusabi osutajana üks ja sama advokaat.
Ilmar Metsma sõnul valis Saaremaa Prügila sorteerimisliini hankimiseks aeglasema, õiguslikult küsitava ja kulukama viisi.

“Oleks hankeleping meiega sõlmitud, siis oleks pooled tööd juba tehtud, aga praegu on asi veninud oktoobri keskpaigast tänaseni ja lõppu ei paista,” lausus Metsma. “Kui ringkonnakohtus ilmneb, et hanke tühistamisega on meile ebaseaduslike võtetega kahju tekitatud, siis me esitame päris kopsaka arve,” lausus Metsma, kelle sõnul käib jutt umbes poole miljoni krooni suurusest kahjutasunõudest.

Saaremaa Prügila OÜ tegevjuht Mihkel Paljak lükkas ajalehele Äripäev antud vastustes süüdistuse ümber, kinnitades, et eelarvamusi Laomaailma suhtes hanke korraldajal pole.Kohtusüüdistus tuli Paljakule, nagu ta ajakirjanikule ütles, üllatusena, sest sellesisulist kirja polnud veel temani jõudnud.

Eile möödus kohustuslik 14 päeva, mil menetlus oli vaidlustest tulenevalt peatatud ning peatselt kuulutatakse välja uued hanked jäätmejaama sorteerimisliini soetamiseks ja sorteerimisjaama hoone ehituseks. Paljaku sõnul on enam-vähem selge, et jäätmejaama valmimine 16. juuliks muutub kriitiliseks ning jäätmeid tuleb mõnda aega pressitud kujul viia Paikuse prügilasse.

Ilmar Metsma ütles, et ka nende ettevõte plaanib uutel hangetel osaleda, seda juhul, kui hanketingimused sobivad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 51 korda, sh täna 1)