Muhu uudised: Kuidas kõlaks muhu keeli “nominent”?

Muhu uudised: Kuidas kõlaks muhu keeli “nominent”?

 

Muhu kodulehe peal oo peale murdevõistluse kuulutamise vist esimene murdekeelne uudis. Või peaaegu murdekeelne.

See oo kogumiku “Muhu pärimuslik aastaring” väljaandmisest ja roamatu esitlemisest Hellamaal kogumiku autori Hellamaa raamatukogu juhataja Anne Leesla poolt.

Uudisses oo kirjas, et selle pisikse vihiku kokkupanemise mõte olli ühtekokku köita Muhust üles kirjutat pärimuslik materjal roamatute sihest ( “Eesti rahvakalender”, “Vanasõnaraamat”) ja Muhu Muuseumis varjul olavatest käsikirjadest (kodu-uurija Vassiili Randmetsa märkmevihikud).
Kogumik-vihik oo sedasi tehtud, et hakkab kevadisest aast peale ja teeb sedasi voastale ringi peale.

Anne Leesla esitleb oma kogumikku koa Liiva raamatukogus oome,6. veebruaril kellu 15.15. Soab roamatu teemadel vestelda.

Muhu sellevoastane murdevõistlus kestab veel paer nädalid. Omad tööd peab ää viima või soatma Tooma Juhani sünnipäevaks 18. veebruariks Liiva või Hellamaa raamatukoguse. Igad sorti vigurid, mis võistlusest osa võtmise juures tähtsad oo, soate Muhulase lehe sihest üle voadata. Kehtib Tallinna Muhulaste Seltsi eestseisuse teade, et 28. veebruaril kellu 16 võivad koa kodu- ja mõjalt-muhulased minna muhulaste piduse pealinna.

Siis soab 20 voastad, kut Tallinna muhulased tullid kokku Eesti Raadio Valges saalis ja lõid oma selsi. Seda sündmust tähistatse Tallinnas Raua tn 1 klubi Raavis ruumides. Pidulistele esineb Külasema külaselts.
Vabariigi voastapäeva andasse üle valla haridus-, kultuuri- ja spordipreemiad. Muhu “Aasta tegu” selgub sellekuisel volikogu istungil ja sellel oo kolm nominenti: Pädaste mõisa peamaja rekonstrueerimine-restaureerimine, Presidendi allee taastamine Nautses ja Väikese käsitööpoe avamine Piiril.

“Aasta teo” ää märkimise mõte oo vallale tähtsate asjade tunnustamine, mis heaste näitavad valla edenemist ja tuntumaks tegemist voasta joosul.
Murdevõistluse teravsuled peaksid sõna “nominent” koa muhu keele tõlkima, küll see võib üks imelik sõna olla!

Hellamaa külakeskuses loanitse klaasvitraažide valmistamise kursust. Kis tahab minna, võtku külakeskuse-rahvaga ühendust, sest kursuslaste arvu tahetse teada soaja.

Muhu noordekeskuse noored korjasid annetustena Pärnu kodutute loomade varjupaiga heaks üle 2000 krooni. Varjupaika loanitse minna 21. veebruaril ja soadud raha eest viiasse sõnna koerde toitu ja kassiliiva.

Kis veel kangeste tahab anneta, soab seda tiha noordekeskuses. Kis annetasid, nendele suured-suured tänud kogu noordekeskuse rahva poolt ja varsti ilmselt koa Pärnu varjupaiga koerde ja kasside poolt!

Tuleva laupa oodetse noori Piiri rahvamajase sõbrapäeva-diskole. Pidulistele kehtivad Eesti Vabariigi seadused, mise järel nooremad kut 16 eluvoastad pidavad enne kellu 23 kodu olema ja oma isikud tõendav dokument tuleb seltsi võtta.

Veebruari kohe öetse maarahva keeli koa pärlikuu. Kut ma üheomingu päevatõusu järel uksest välja läksi, särasid valguse käe ula-all rooside peale katteks pandud kadagate okaste külges tõelised pärlid.
Päeva paiste käe reasta küljest tilkun sulavesi olli külmakraadide käe uieste jääks külman. Siis voata ja imetle! Moole tulli sõuke mõte, et küll oo ikka hea,et kõiki kenasid asju põle võimalik üles korjata ja omaks kuuluta.
Kena, et mõni asi soab olla lihtsalt kena, nõnna nagu ta loodud oo, vaba ja isetu.

Kunagid soatis indiaanipealik Seattle kirja Ameerika Ühendriikide presidendile, kelle valitsus tahtis ää osta ta hõimu maad. Seda kirja oo palju tsiteeritud, sellest oo soan klassika vähemaste mõne inimringkonna jaoks.
Seattle kirjutab maaostu soovile vastu – “kuidas saab osta või müüa taevast? Maad? See idee on meile võõras. Kui õhu värskus ja vee sillerdus ei kuulu meile, kuidas saaksite neid osta? Iga osa sellest maast on püha minu inimestele. Iga sätendav männiokas, iga liivakallas, iga udujoome hämarates metsades, iga aas, iga sumisev putukas.
Need kõik on pühad minu rahva mälestustes ja kogemustes.”

Kiri oo muidugid tüki pitkem, väga sügav ja südamlik. Eesti maarahvast oo ennegid võrreldud indiaanlastega oma hingetarkuse poolest. Kas põle sii mõtlemise ainet kõikidele muhulastele, kelle jaoks veel säilin loodus ikka püha püsib.

Ja kas põle sii üle mõtlemise koht kõikidele arendajatele, kis kangeste tahtvad midagid õhku laska, üles kaeda, sileks lükata, minema viia, rahaks tiha, isegid rannajoont katsutse teistsuguseks tiha.

Mõtelge! Ja olge munuksed!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 15 korda, sh täna 1)