Kuressaare piiras karmilt kulutusi (1)

Kuressaare piiras karmilt kulutusi

TAGASIVAADE AASTALE 2008: Kuressaare linnapea Urve Tiidus tegi jaanuari algul tagasivaate aastale 2008. Ilmselt ei osanud ta siis veel karta, et käesoleva aasta algus toob sellise tagasilöögi.

Kuressaare linnapea Urve Tiidus saatis eile linna allasutustele laiali käskkirja, milles viitas oodatust väiksemale tulude laekumisele ja seadis seetõttu väljamaksetele karmid piirangud.

“Linnavalitsuse otsus on ennetava eesmärgiga, kuna kõik me teame praegust majandusolukorda ja Saaremaa tööjõuturu seisu,” rääkis Kuressaare linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis.

Tema sõnul laekus jaanuaris linnale 10 miljonit krooni üksikisiku tulumaksu, mis on kavandatud eelarve mahust 7,9%. Eelmise aasta jaanuariga võrreldes vähenes tulumaksu laekumine 17,5%, mis on Mai Takkise sõnul ettevaatlikuks tegev.

Eelmised kümme aastat on Kuressaares maksulaekumine jaanuaris alati olnud kasvutempos võrreldes aasta varasemaga.

“Viimasel kolmel aastal isegi [pluss] 20–28 protsenti,” sõnas Takkis.
Urve Tiidus viitas eilses käskkirjas, et väljamaksmisele kuuluvad üksnes palgad, palgamaksud, kommunaalkulude ja haridusasutuste toidukulude arved ning viivisintressikulu kaasavad muud lepingulised kohustused. Ülejäänud kulutuste kohta esitatud arved makstakse linnavalitsuse teatel välja alles pärast täiendavaid korraldusi.

Linnapea viitas samas võimalusele koostada juba 2009. aasta lisaeelarve, mille vastuvõtmiseni kulupiirangud kehtivad. Teise võimalusena on piirangud jõus aprilli lõpuni.

Kuid mida tähendaks linnale kehva laekumise jätkumine? Vastavalt reaalsele olukorrale tulevad otsused, vastas Mai Takkis.

SA Kuressaare Hoolekanne juht Tiia Tammsalu ütles Oma Saarele, et nemad saavad hakkama, kui piirangud ei jää kestma järjepidevalt. “Asutus ei ole päris nullis, vajaduse korral saab näiteks remondiks kogutud raha kasutada jooksvate kulude katteks ja maja tööd see ei tohiks halvata,” osutas Tammsalu.

Ta märkis, et kui jutt käiks mitmetest kuudest, oleks halvasti, aga 1–2 kuud kokkuhoiupoliitikat pole väga hull. “Me sotsiaalvaldkonnas ei ole priiskavad olnud. Põhilised kulud on kommunaalkulud ja kulud toitlustamisele,” sõnas ta.

Ka Kuressaare spordibaaside juht Kalev Kütt arvas sama. “Kuu-kaks peab omatulu arvelt vastu küll,” ütles ta. “Peab pidama.”

Kuressaare linna 2009. aasta eelarve ootab volikogus kinnitamist kolmandal lugemisel, mis toimub 26. veebruaril. Eelarve eelnõus on kavandatud käesoleva aasta üksikisiku tulumaksu laekumiseks 127,5 miljonit krooni, mis on võrreldes 2008. aasta tegeliku laekumisega 6,1% vähem.

Tulude laekumine on kehvem ka valdades

Ka Kärla vallavalitsuse andmeil on jaanuarikuu tulumaksulaekumine võrreldes eelmise aasta jaanuariga umbes 100 000 krooni võrra väiksem.
Kärla volikogu esimees Toivo Vaik ütles, et 2009. aasta vallaeelarve on veel vastu võtmata, ilmselt venitatakse sellega märtsi lõpuni ja vähendatakse esialgseid tulumaksuprognoose kuni miljoni krooni võrra. “Olukord võib ju veel hullemaks minna,” sõnas Vaik.
Kaarma vallavalitsuse plaani-finantsosakonna juhataja Elve Viljus ütles, et neil on laekumised proportsioonis kavandatuga. “Plaanisime võrreldes eelmise aasta jaanuariga 5,22-protsendilist vähenemist ja nii on ka läinud,” märkis ta.
Orissaare vallavanem Raimu Aardam ütles, et väga kõva alalaekumist ei ole, kuid see on siiski märkimisväärne, võrreldes eelmise aastaga. Numbritest ei soovinud Aardam veel rääkida. “Kokkuhoiuvõimalusi on vaja otsida, kõik võimalused on vaja läbi sõeluda,” kinnitas ta.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 14 korda, sh täna 1)