Sõrve jätkab ilmarekorditega

Sõrve jätkab ilmarekorditega

 

Aasta esimestel tundidel avanesid taevaluugid ning 2009 võis alata valge maapinnaga. Koolivaheaja viimaseid päevi nautinud lapsed said korraliku kelguilma. Tavapäraselt kirjutas ühe kuu Eesti rekordi enda arvele jälle Sõrve.

Eesti meteoroloogia- ja hüdroloogiainstituudi andmetel oli jaanuari keskmine õhutemperatuur vaid veidi allapoole nulli. Sõrves mõõdeti keskmiseks –0,2 kraadi ning Vilsandil 0,1 kraadi alla nulli.
Normist oli taoline jaanuar paari kraadi võrra soojem, kuid eelmise aasta sama ajaga võrreldes paari kraadi võrra külmem.

Kõige külmem on siinmail olnud 1942. aastal, mil kuu keskmine oli Vilsandil –11,2 kraadi. Kõige soojem jaanuar oli aastal 1925, siis mõõdeti Vilsandi keskmiseks koguni 3,2 kraadi üle nulli.
Kuu temperatuurirekordid sündisid sedakorda Roomassaares. Madalaim temperatuur mõõdeti 4. jaanuaril, kui kraadiklaas näitas seal 13,9 pügalat alla nulli.

Viis päeva hiljem oli Roomassaare termomeetril aga hoopiski kuu kõrgeim näit, ulatudes nüüd juba 5,5 plusskraadini.

Sõrves teistsugune rekord

Nagu juba traditsiooniks on saanud, haarab Sõrve pea iga kuu endale Eesti mastaabis mõne ilmarekordi. Seni on seda peamiselt tehtud päikesepaistetundide arvestuses, nüüd aga läks Sõrvele hoopiski Eesti sademeterohkeima paiga tiitel.

Nimelt oli Sõrve sademete summa jaanuaris 58 mm, mis ületas normi 24 ja eelmise aasta tulemust 14 millimeetriga. Eesti sademetevaeseim koht oli Kunda, kus sajusummaks saadi vaid 28 mm. Vilsandi sekundeeris Sõrvele 46 ja Roomassaare 45 millimeetriga.
Eelmise aasta päikeselisemad kohad andsid tiitli käest kohe aasta alguses.

Vilsandil paistis päike 43 tundi ning Roomassaares 50 tundi, mis ületas siiski 33-tunnise normi. Eesti päikeselisim koht oli jaanuaris Lääne-Nigula, kus päikest oli 55 tunni ulatuses.

EMHI ilmaprognoosi andmetel tuleb alanud kuu talvisem kui eelmine ning sulapäevi esineb vaid üksikuid.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 19 korda, sh täna 1)