Kõik variandid mängu!

Kõik variandid mängu!

 

Ei ole just palju aega möödas sellest, kui hakati täitma Reformierakonna üht suuremat valimislubadust ehk tulumaksu alandamist, Ükskõik kellega Reformierakond koalitsioonis oli, läksid partnerid selle algatusega kaasa ja tulumaksu langetamine käis kuni viimase ajani.

Meenutame kas või koalitsiooni, mida tähistati kolme tähega RRR või hilisemat reformi- ja keskerakondlaste liitu. Isamaaliidu poliitikud hüüdsid toona, et maksudega ei mängita, aga ühenderakonna tekkega kadus ka see hüüdlause.

Koalitsiooni pääsemise nimel oldi valmis loobuma ükskõik millistest valimislubadustest, kaasaarvatud astmelise tulumaksu kehtestamisest. Ma ei ole ka ise astmelise tulumaksu pooldaja, aga valimiste eel sellised hüüdlaused kõlasid. Tänaseks on tulumaksu määra langetatud 26-lt 21 protsendile.

Ei viitsi arvutada, kui palju raha on riigil nende aastatega saamata jäänud. Aga miljardites igatahes, mis võiks tänasel päeval kas või riigireservi täiendada. Kindlasti ei ole tulumaksu langetamine viinud majanduskriisini. 

Aga kui langetamise ajal räägiti parasjagu politseinike ja päästjate koondamisest, tekkis minul küll mõte, et olgu see tulumaks pigem sama, kui et ma peaksin ise hakkama võimalike kurikaelte püüdmise või vara tulekahjust päästmisega tegelema. Koondamise eesmärk oli toona politseinike ja päästjate palga tõstmine.

Täna räägime suurte kärbete vajadusest, sealhulgas riigiametnike palkade vähendamisest. Ka needsamad päästjad ja politseinikud võivad taas löögi alla sattuda. Majandus on kreenis, töökohti napib, kuhu nad ikka jooksevad.

Aga pidevad koondamised ja palgakärped kahandavad inimeste motivatsiooni hästi töötada, väheneb ka maksude laekumine riigikassasse. Kui olukord on juba nii tõsiseks läinud, et minnakse lastetoetuste ja pensionide kallale, siis miks ei võiks tõsta kas või ajutiselt uuesti tulumaksu protsenti?

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 13 korda, sh täna 1)