Kodutute turvakodu paneb uksele sõrmejäljelugeja (3)

Kuressaares Kopli tänaval asuv sotsiaalse rehabilitatsiooni keskus plaanib veebruari lõpuks paigaldada hoonele uue ukse koos läbipääsusüsteemiga, mis võimaldaks ust avada ka sõrmejälje järgi.

Uus läbipääsusüsteem võimaldaks ust avada ka uksekaardi või õige koodi sisestamisega, kuid keskuse juhi Ivo Käsu sõnul on nende klientuuri arvestades sõrmejäljelugeja kõige toimivam.
“Teised variandid on uksekaardid või koodid, mida saab ära kaotada või unustada,” ütles Käsk.

Läbipääsusüsteemi uuendamise põhjuseks on valvurite öise töö ümberkorraldamise vajadus.
“Me ei saa eelarveliselt piisavalt raha, et valveid katta,” tõdes Käsk. Praegu keskuses päevasel ajal valvurit ei ole ning uks on lahti.

Pärast kaamerate paigaldamist ei ole eriliseks probleemiks ka võõra rahva käimine keskuses, kuigi üksjagu neid seal sisse-välja liigub. Uue süsteemiga muutub inimeste liikumine kergemini kontrollitavaks ja registreeritavaks, sest arvutiga ühendatud süsteem registreerib kõik käimised.

Praegu valvab maja öösiti vahetustega kolm inimest. Ukse ja läbipääsusüsteemi vahetusega inimvalve päriselt ei kao, kuid tööd jääb valvuritel vähemaks. Rehabilitatsioonikeskuses on hetkel 15 elanikku, nii Kuressaarest kui ka valdadest, kuid see arv kõigub mõne inimese võrra kogu aeg.

Käsu sõnul on kulud ühe keskuses elava inimese kohta umbes 2500 krooni kuus, mida on oma elanike eest nõus maksma linn ja mõned vallad, kuid on ka selliseid valdu, kes seda raha alkohoolikutest kodutute eest välja käia ei soovi. Just oma kodu, töö ja elu maha joonud inimesed on keskuse põhiline klientuur.

Kõnealusest 2500 kroonist jagub vaid kommunaalkulude, kütte ja valvurite eest maksmiseks, kuid mitte turvakodu asjaajamise või inimestega tegelemise jaoks, mis käib vabatahtlikkuse korras.

Keskus püüab elamistingimusi pidevalt parandada. Hiljuti sai korda uus tuba, mis leidis kohe ka elanikud. Majas on ruumi veel ühe toa jagu, mis tuleb korda teha, ning peagi peaks korraliku väljanägemise saama ka keskuse söögituba, kus inimesed saavad endale süüa teha. Välja vahetatakse ka maja aknad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 24 korda, sh täna 1)