Kinnistunaaber laidab keskaegse puhkeküla ideed (9)

Kinnistunaaber peab arendaja soovi rajada Ninasele keskaegse miljöö ja arhitektuuriga küla ohtlikuks kogu Ninase poolsaare loodusele.

Kavandatava puhkeküla naaberkinnistu omanik Natalja Viilmann on seiskohal, et puhkeküla, kuhu arendajad ootavad suve jooksul 30 000–60 000 turisti ehk iga päev 10–20 bussitäit külastajaid, on ilmselgelt absurdne ja sisaldab tõsist riski kogu poolsaarele.

Puhkeala väljaarendamisega suureneb oluliselt reostuskoormus, samuti on sellel olulised keskkonnamõjud kogu ümbruskonnale ja mingil määral ka kogu Saaremaa elukorraldusele ja ökosüstemeile, osutas Viilmann.

Lisaks kaasneb sellega liikluse kasv kohalikel teedel ja mereteedel ja ebasoovitavad muutused kohalike elanike traditsioonilises elurütmis.
Ärimees Viljar Kuusmaa eestvedamisel asutatud mittetulundusühing Teemapark “Lõbus Keskaeg” plaanib Ninase külla 21,6 hektari suurusele maa-alale ehitada keskaegses stiilis lossi, lisaks veel areeni ja teatrilavad, Eesti talu koos abihoonetega, käsitöömajakesed jmt.

Puhkeküla rajamiseks taotleb arendaja Ettevõtte Arendamise Sihtasutuselt (EAS) 50 miljonit krooni.
Viilmann leiab, et hoonete rajamine nii ennenägematult suures mahus miljööväärtusliku suvilate piirkonda vähendaks oluliselt Ninase küla miljööväärtust.

Ta osutab, et avalik huvi kaalub üles ühe eraomaniku ja seetõttu ei ole arenduse lubamine põldudele ja metsa küsitud mahus mõistlik.
Natalja Viilmann on seisukohal, et detailplaneeringus ei ole sotsiaalseid, majanduslikke ega looduskeskkonnale avalduvaid mõjusid piisavalt välja toodud.

Kuna tegemist on projektiga, mille mõjupiirkonnaks on terve Saaremaa, peavad plaanitavatest tegevustest lähtuvad mõjud olema välja toodud tunduvalt laiemalt, hõlmates kogu Saaremaad.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)