Saaremaa suurimal õunaistandusel on mullune saak läbi müüdud (2)

Kolm aastat tagasi Salmel 8000 õunapuud istutanud Saaremaa suurim õunakasvataja Riho Kadastik on oma esimese õunasaagi juba läbi müünud.

“Nädal tagasi viisin viimased õunad, praegu on Rae poes võib-olla veel saada,” rääkis Riho Kadastik, kelle sõnul ostetakse praegu meelsamini Eesti õunu kui välismaa omi.

Möödunudaastasest 15-tonnisest õunasaagiks müüs Kadastik enamiku mandrile, Saaremaal olid tema õunad müügil vaid Kuressaares Rae kaupluses.

Rae kaupluse infotöötleja Anne Mägi ütles Oma Saarele, et tänu Riho Kadastiku istandusele on Rae poes nüüd Eesti õuna kauem saada ja ka sortiment on laiem.

“Möödunud aastal olid meil Eesti õuntest sees vaid Tornimäe aiandi omad ja need lõppesid jõuluks otsa, sel aastal jätkub kauemaks,” rääkis Mägi. Peale Kadastiku õunte on sel aastal müügil veel Tornimäe aiandi ja ühe eraisiku õunad. Lisaks on kaks aiapidajat oma õuntega poeletile jõudmiseks järjekorras.

Anne Mägi kinnitas, et viimasel ajal ongi nende kauplus kõige enam müünud Eesti õuna, mis näeb ka päris hea välja. Odava hinna poolest tuntud Poola õun oli üksvahe Rae poe sortimendist üldse väljas, sest kohaliku järele on nõudlus suurem.

Rääkides Poola õuna odavusest, on see Anne Mägi sõnul suhteline. “Poola õun on võib-olla mingil hetkel odavam kui teised välismaa omad, aga kui õun hakkab lõppema, siis nad oskavad hinda küsida küll,” lausus Mägi, kelle sõnul on poes praegu kõige odavama hinnaga väljas hoopis üks Saksamaalt tulnud õunasort.

Õunaistanduse rajamist peab endine Maailmaviljade juht Riho Kadastik õigeks sammuks. Istanduse laiendamise otsusega ta praegu siiski ei kiirusta, ehkki varem on mees kõnelenud plaanist rajada olemasolevale kuuele hektarile lisaks veel neli hektarit õunaaeda. Põhiline probleem on säilitustingimuste puudumine, nende loomine nõuab suuri kulutusi.

Hoidlate olemasolu võimaldab talveõunu säilitada kuni maini, ilma hoidlata tuleb saagist lahti saada juba talve hakul. Näiteks praeguse puude arvu juures hakkab ta oma istandusest tulevikus saama kuni 80 tonni saaki.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 81 korda, sh täna 1)