Luciferi taaskehastus Märt Sõber on leidnud endale teise kodu Orissaares (1)

Luciferi taaskehastus Märt Sõber on leidnud endale teise kodu Orissaares

TEGUTSEVAD ÜHESKOOS: Ettevõtja Märt ja elukaaslane Annela jagavad omavahel tööülesandeid. Märt tegeleb majaväliste ülesannetega, Annela aga toimetab majas sees.

Tänavu täitus Orissaare vallas tegutseval ettevõtjal Märt Sõbral 12. aastat pubi Teine Kodu, mis rahvasuus tuntud ka Saunabaarina, juhtimist, ööklubi Lucifer tähistas aga juba 15. tegutsemisaastat. Sõbra äriühing kannab nime OÜ Orissaare MS&RG.

Endises mereäärses saunahoones tegutsev söögikoht avati 5. detsembril 1997. Hubases avaras ruumis on võimalik lisaks ihu toiduga kosutamisele piljardit mängida ning kaminasoojuses muusikat nautida.

Orissaare kultuurimaja esimesel korrusel paikneva ööklubi asutaja oli praegune firma ABC Kompuuter omanik Aivo Maripuu, kes klubi viie aasta pärast Märdile müüs. Nime Lucifer, mis Jumala vastandit Saatanat tähendab, andis ööklubile üks külastajate laudkond.

Küsimusel, kuidas ettevõttel nende aastate jooksul läinud on, vastab Märt, et hingega peab asja kallal olema, siis saab kõigega hakkama. “Teisest küljest, kui otsida, leiab kindlasti oluliselt paremaid rahateenimise võimalusi, aga praegune on just see, mida mulle meeldib teha ja on kogu aeg meeldinud,” nendib ettevõtja. “Raskeid aegu on nende aastate jooksul ikka olnud, aga tuleme toime.”

Rääkides praegusest raskest majandussituatsioonist, tõdeb Märt, et surutis on jututeema number 1 kõikides seltskondades. “See, kes tänasel päeval ütleb, et majanduskitsikus mind ei puuduta, kas peidab pea jaanalinnu kombel liiva alla või ei mõista täpselt, mis toimub.”

Märt rõhutab, et selles mõttes peavad absoluutselt kõik inimesed kokku hoidma ja kokkuhoiu eeskuju peab tulema riigilt.
Talveaeg on klubis-pubis külastatavuselt oluliselt vaiksem kui suvi, aga omaniku sõnul on õnneks tänuväärt tegelasi, kes Orissaares mitmesuguseid üritusi korraldavad. Näiteks 2008. a esimest korda toimunud Rahvaralli.

“See oli tõeline kullaauk keset kehva sügist kõigile, kes siin midagi müüvad – kauplus, bensiinijaam ja muidugi toitlustusasutused.” Märt lisab, et suur talvine üritus on ka Saarekoll 2009, mis toimub küll Orissaarest veidi eemal, kuid sellegipoolest on kõrgendatud valmisolekus nii Teine Kodu kui ka Lucifer.

Kes on kliendid

Suveajal on Teise Kodu põhikliendid läbisõitjad, talvel koolinoored, kohalikud ja töömehed, kes ümbruskonnas toimetavad. Välisturistide hulgas on eelnevatel aastatel domineerinud valdavalt soomlased, kuid möödunud aastal oli rohkem rahvast Lätist ja Prantsusmaalt. Enim kliente käib kindlasti jaanipäeva ja Õlletoobri toimumise paiku. Juuli lõpus toimuvad Illiku päevad viivad aga külastajaid rohkem Luciferi.

Ehkki iga ööklubi Eestis üritab leida vanemaid ja rahakamaid kundesid, rõhutab Märt, on Lucifer mõeldud siiski rohkem noorrahvale vanuses 18–30 aastat. “Aga kui inimene passi kirjutatud aastanumbrit ise probleemiks ei pea, pole tal meie klubis sugugi halb olla. Inimesi käib igasuguseid.”
“Välja ei visata kedagi, peale alaealiste,” muigab Märdi elukaaslane Annela Mägi, kes firmas kokana töötab ja majasiseste ülesannetega tegeleb.

Töötajaid on firma hingekirjas neli. Tuumiku ehk raudvara, kes on siin olnud peaaegu algusaegadest saadik, moodustavad Märt ise ja Annela, Milvi Loo ja hilisema tulijana Diana Koogas. Kaire Salm ja Ülle Sülla on abitööjõud.

“Meil on siin tublid inimesed, kes on nagu tuletõrje ja tulevad helistamise peale kodust välja,” kiidavad Märt ja Annela mõlemad nagu ühest suust, lisades, et kuna töötajad elavad pubile hästi lähedal, siis on neid alati hea appi kutsuda.

Märt ütleb ise tagasihoidlikuks jäädes, et oma rolli ta selle töö juures nii väga oluliseks ei pea. “Põhiline on klient, kes on andnud meile materiaalset krediiti edasi tegutseda, vaimset potentsiaali ja tagasisidet, siis muidugi töötajad, ning minu kui omaniku ülesanne on nende vahepeal tööd koordineerida.”

Märt lisab, et võidakse rääkida mis iganes, et need baarid ja eriti ööklubid soodustavad joomist ja pättuste tegemist, aga tema võib küll kindlalt väita, et ööklubi on see viimane koht, mis joomarlust arendab.

“Pigem on see ikkagi meelelahutuskoht, kus alkoholitarvitamine on üks osa sellest meelelahutamisest ja mitte peamine ja põhiline. Seal on palju erinevaid komponente, mis aitavad seda õhtut eriliseks ja meeldivaks muuta.”

Kõige huvitavam aeg

Kõige huvitavamaks kogemuseks, mis ta on saanud, hindab Märt Illiku laiul asuvas huvitava interjööriga – nüüd küll Anu Saagimile ja Risto-Matti Ratiale kuuluvas – vanas kaubalaos tehtud suvediskoteeki Illiku Ladu. Seal olid laest rippuvad võrgud, servamata laudadest tehtud lauad, betoonpõrand ning diskor oli paigutatud ruumi kokkuhoiu mõttes lae alla, et vältida põrandapinna kaotsiminekut.

“See oli näide sellest, et kui on hea ja läbimõeldud idee, siis ei ole sugugi võimatu midagi kiiresti ära teha, sest ideest teostuseni kulus täpselt kuu ja kaks päeva,” kiidab mees.

“Seal oli selline positiivne energia. Vaatamata sellele, et meil ei olnud turvat ega midagi, ei olnud eriti kaklusi jms, inimesed tundsid end hästi,” selgitab Märt ning Annela lisab, et juhtus ka nii, et saal oli rahvast enne täis, kui diskor kohale jõudis.

“Seal olid nii kõvad peod, et suisa pilpad lendasid,” meenutab esimest pidu Illikul toona muusikat teinud DJ Peeter Kukk. Illiku aeg oli ka see aeg, mil algselt kahe osaniku loodud firma omanikuks jäi Märt üksi.

Kui juttu tuleb konkurentidest, ütleb Märt, et see aeg, kui sai Orissaare peale päris üksi toitlustaja oldud, on otsas. Juurde on tulnud Valge Varese trahter, Soneburgi kohvik, ning kliente jätkus suvel kõigile. “Ei ütle, et kliente oleks vähemaks jäänud, kuid kui rääkida sellest suvest, ei saa öelda, et klientide arvukus oleks tõusnud,” lisab Märt siiski.

“Valge Varese näol on kindlasti tegemist tubli tegijaga. Eks siin on olnud mütsiga lööjaid küll, kes arvavad, et baaripidamine on vaid see, kui ostad viina odavamalt ja müüd kallimalt. Kuid kõrvaltvaatajana tundub, et Vares ajab asja õigesti.”

Mured, mis ettevõtjaid kimbutavad

Millised mured ühes maakohas tegutsevat ettevõtjat kimbutavad?
Märt ütleb, et tegelikult on enamik probleeme lahendatavad, kui vaid osata ja tahta lahendada. “Selles mõttes on Saaremaa tänaseni äraütlemata turvaline koht.”

“Üks mure on vaid see, mis seisus on ööpäevaringne politseipatrull Orissaares. See on tõepoolest probleem. Riik peaks mõistma, et mis puutub päästeteenistusse, kiirabisse ja politseisse, siis nende pealt ei tohi kokku hoida.”

Ta lisab, et teine probleem on see, et kogukond peaks lahti saama sellest mõttemallist, et ettevõtja on nagu kapitalist. “Eriti väikestes maakohtades annab tunda see omavaheline kadedus. Kuid aastatega on seda probleemi siiski vähemaks jäänud. Ning riik peaks ettevõtja rolli kindlasti rohkem hindama.”

Tulevikuplaanide kohta ütleb Märt, et mõtteid on, aga aasta-kahe pärast ehk paistab. “Praegu on iga ettevõtte mure elama jääda ja mina arvan, et sel ja järgmisel aastal läheb veel hullemaks. Need ajad tuleb üle elada ja siis saab edasi mõelda.”

Edu saladuseks peab Märt aga seda, et on nii kaua tegutsetud. “Kõrvaltvaatajale võib tunduda, et isegi idiootliku järjepidevusega. Kuid see on oluline.”

Ta märgib, et kui ühendatud on hobi ja töö, siis see rahaline faktor kaotab nagu tähtsuse. “Kui raha peale ei mõtle ja teed oma tööd rõõmsalt, siis tuleb kõik ülejäänud iseenesest, sealhulgas ka raha.”
Nii Annela kui Märt toonitavad, et nii söögi- kui ka meelelahutuskohas on nad interjööri säilitanud.

“Paljudel inimestel, kes on siin aastaid tagasi käinud, tulevad nagu vanaema juurde, keda pole ammu näinud. Ning kui kunagi remondime ja midagi ka teeme, üritame säilitada seda, mis on olemas. Kui inimene tuleb, siis tal tekivad head mälestused.”
Peale ööklubi ja pubi pidamise pakub firma ka catering-teenust ning gruppide toitlustamist.

Menüüd on hoitud enam-vähem muutmata – seega inimesed teavad, et mida nad kunagi siin söönud on, seda saavad ka järgmisel korral. Kala, mida pakutakse, tuleb otse merest ja on Märdi enda püütud. Lisaks toitlustamisele on Märdi hobi kutselisel tasemel kalapüük, millega ta tegeleb kõige muu kõrvalt.

Märt rõhutab veel kord, et kui inimene teeb seda, mis talle ei meeldi – ükskõik kui hästi see end ka ära tasub ja raha sisse toob –, siis varem või hiljem ta n-ö tapab end ära.

“Mina olen õnnelik inimene, olen saanud oma hobid tööks vormistada. Kalapüügi osas olen saanud järjepidevuse isalt ning toitlustamise osas emalt, kes juhtis tarbijate kooperatiivi Orissaare piirkonna toitlustust 30 aastat.” Mees ütleb ka, et õnnelik on ta veel selle poolest, et saab elada mere lähedal.


OÜ MS&RG

Ettevõtja Märt Sõber
Teine Kodu, tegutseb aastast 1997,
Orissaare, Rannapuiestee 13;
Klubi Lucifer, tegutseb aastast 1993,
Orissaare, Kuivastu mnt 37

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 159 korda, sh täna 1)