Kuressaare ringtee saab üle tuhande puu ja põõsa (8)

Kuressaare ringtee saab üle tuhande puu ja põõsa

TUHAT UUT PUUD: Kuressaare ringtee äärde istutakse tuhande uue puu hulgas ka 48 pärna.

Kuressaare ringtee haljastuse tööprojekt näeb ette, et lennujaama juurest Tallinna maantee ringteeni ja sealt edasi kuni Kihelkonna maantee ringteeni rajatakse teede ja terviseraja äärde puude alleed ning istutatakse põõsaid – kokku pannakse kasvama üle tuhande puu ja põõsa.

Lääne teedekeskuse Saaremaa esinduse juhataja Toomas Magus ei osanud öelda, millal haljastustöödega alustatakse ning kui palju see maksma läheb, nagu pole ka selge, millal ringtee renoveerimise teine etapp lahti läheb.

Loodusesõbrad teavad, et parim aeg istutamiseks on kevad. Erinevate puukoolide hinnakirju vaadates võib ainuüksi taimede hinnaks kujuneda 200 000–500 000 krooni. Tööde maht näeb ette 460 m3 jagu kasvumulla ning 865 m3 männikooremultsi mahapanekut.

Sulandab maantee loodusse

Tööprojekti järgi on haljastuse eesmärgiks muuta teede lähiümbrus meeleolukamaks, istutades juurde uusi puid-põõsaid ning asendades neid, mis tee-ehituse käigus likvideeriti.

Kuressaare heakorra järelevalvespetsialist Katrin Reinhold tõi välja, et haljastusega peaks maantee kui tehisobjekt sulanduma paremini looduskeskkonda ning oluline on see ka õhupuhtuse seisukohast.
Reinhold mainis, et taimede valikul lähtutakse sellest, kuidas need liiklusohutuse seisukohast sobivad, kuidas taluvad vingugaasi, kliimat ja pinnast, kuhu need istutatakse.

Lisaks soovitakse haljastusega rõhuda kohalikule omapärale. Näiteks tõi ta Tallinna maantee ringi, mille haljasalale nähti esialgu ette Jaapani enelaid ja põõsasmaraneid.

“Need lükkasime kõrvale, sest need on haljastuses palju kasutatud liigid ja see muudaks Kuressaare ringteede haljasalad samasugusteks kui enamikus Eesti linnades maanteeääred ja ringteed,” rääkis Reinhold.

Võib kindel olla, et kunagi lasteaialaste poolt istutatud kadakad jäävad sinna alles, lisaks tulevad kurdlehised kibuvitsad, mis kasvavad ka Saaremaa looduses. Ühtegi sellist liiki, mida praegu meie linnas ei kasva, selle haljastusega juurde ei tule.

Suurem haljastuse rajamise ala on Pihtla tee ringtee ümbruses, kus eramukruntide ja tee vahel on hetkel tühermaa. Sinna on projektis ette nähtud istutada mõlemale poole teed umbkaudu 300 puud ja põõsast.
Tulevikus peaks see ala omandama pargi taolise ilme. Korrusmajade juurest maha võetud puude asemele peaksid aga tulema põõsad.

Teine silmatorkavam muutus haljastuse rajamise käigus on kavandatav iluõunapuuaed Kihelkonna maan-tee ringi keskele. Praegu kasvab seal üks tamm ja viis pihlakat.
Projekti järgi haljastatakse ringtee ümbrus umbkaudse kirjelduse põhjal järgmiselt.

Roomassaares endise varumiskontori juurest lennuväljaalani istutatakse 40 hõberemmelgat; lennujaama hoone ees istutatakse terviseraja äärde pooppuud ja pihlakad, lennujaama äärde pooppuud ja remmelgad.

Uus-Roomassaare tänava ristist tervisepargi suunas hakkavad kasvama 26 pooppuud; enne Marientali tee elumaju endise sõjaväeosa juurde tulevad mõlemale poole teed nii arukased kui ka vahtrad.

Kudjape ja Ida-Niidu vahelise ristmiku juurde mõlemale poole teed tulevad põõsastik ja suurelehelised pärnad, Roonimäe tanklast veidi edasi endise KEK-i hoone poole hõberemmelgad, Tehnika tänava ristmiku ümbrusest kuni Sikassaare ristmikuni hõberemmelgad ja pärnad.

Seejuures peaks Sikassaare ristmikule tulevikus rajatama ring, kuhu istutataks kadakaid ja kibuvitsu.


Projekti järgi näeme tulevikus linna ümber lisaks olemasolevatele rohkem kui tuhandet puud ja põõsast:

48 suurelehelist pärna
80 arukaske
8 harilikku vahtrat
50 pooppuud
16 harilikku pihlakat
31 iluõunapuud Liset
77 hõberemmelgat
33 harilikku haaba Erecta
7 Serbia kuuske
22 Jaapani lehist
97 mägimändi
43 sabiina kadakat
32 Siberi kontpuud Sibirica
50 verevat kontpuud
9 värd-forsüütiat
10 neitsilikku ebajasmiini
18 põõsasmaranit Goldfinger
66 helkivat kibuvitsa
319 kurdlehist roosi

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 64 korda, sh täna 1)