Eelolev nädal möödanikus

Eelolev nädal möödanikus

 

Kakssada viiskümmend aastat tagasi, 1759. aasta 25. jaanuaril, sündis Šotimaal Ayrshire’ krahvkonnas asuvas Alloway külakeses tuntud šoti poeet Robert Burns.

Kuigi tema farmerist isa oli kogu elu ränk töörügaja, lõpetas ta pankrotiga ja suri vaesuses. Robert (õigemini Robby, nagu šotlased teda hellitavalt kutsuvad) tegi kuni 25. eluaastani talutööd ja elas puuduses.

Kirjanduse tundjad väidavad, et just vaesusest tingitud meeleheitlik olukord ja selle võrdlemine kalvinistliku vaimulikkonna priiskava elustiiliga ajendasid Burnsi kirjutama – nii nägid ilmavalgust tema esimesed satiirilised luuletused.

Burns oli 27aastane, kui üks Kilmarnocki (linn LõunaŠotimaal) kirjastaja avaldas tema esimese luulekogu Poems, Chiefly in the Scottish Dialect (Luuletused, peamiselt Šoti murdes). Edu oli enneolematu. Burns sai kohe kutse Edinburgh’i, kus teda igati kiideti ja hellitati. Kuigi tegelikult ta kirjanikukarjäärile ei mõelnud. Biograafid teavad väita, et oma luuletuste eest ei olevat Burns isegi raha võtnud.

Robert Burnsi elu viimased kümme aastat (ta suri suhteliselt noorena 1796. aastal, olles vaid 37aastane) tõid talle tõelise kuulsuse ja tänaseni peavad šotlased seda meest suisa karismaatiliseks isikuks.

Täna kaheksakümmend viis aastat tagasi, s.o 1924. aasta 24. jaanuaril, moodustas Ramsey MacDonald (1866–1937) Suurbritannia esimese leiboristliku (tööerakondliku) valitsuse. Enne seda olid udusel Albionil võimu jaganud vaid konservatiivid ja liberaalid.

Kuid ajad olid muutunud. Pealnägijad teavad väita: kui briti leiboristide liider esimest korda kuningas George V (valitses 1910–1936) vastuvõtule läks, olevat monarh endale punase lipsu ette pannud – vasakpoolsete võimuletulek oli briti aristokraatia jaoks midagi enneolematut.

Praegu on aga leiboristlik partei Suurbritannia poliitilisel maastikul üks populaarsemaid. Seda kinnitab näiteks fakt, et viimased 12 aastat on leiboristid võimul olnud.

Mis puudutab Briti tööerakondlikku parteid, siis selle asutasid ametiühingud 1900. aastal. Praeguse nime – Labour Party – sai partei 1906. aastal.

Kakskümmend viis aastat tagasi toimus sündmus, mis on vaieldamatult jäänud tehnoloogia ajalukku. 1984. aasta 24. jaanuaril esitles USA korporatsioon Apple Inc Californias Cupertino väikelinnakeses uut kompuutrit nimega Macintosh.

Kes inglise keelt vähegi tunneb, peaks teadma, et sõna Apple tähendab õuna ning Macintosh on Ameerikas üks väga levinud õunasort (täpsemalt McIntosh Red).

Tänase päevani on Macintosh (loomulikult täiustatud) maailmas üks enam kasutatavaid personaalarvuteid. Tõsi, praegu toodetakse küll arvuteid, mis on palju kiiremad ja millel on mitmeid teisi eeliseid, kuid mõned asjatundjad teavad väita, et Macintoshi eeliseks on selle käsitsemise lihtsus.

Levinud on isegi professionaalne nali, et igas Macintoshis olevat spetsiaalne gaas, mis hakkab arvutist levima kohe, kui see esimest korda sisse lülitatakse. Säärase gaasi sissehingamine muutvat arvutikasutaja Macintoshi sõltlaseks.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 26 korda, sh täna 1)