Sotsiaalmaksu tõus teeb ka Saaremaa FIE-de elu raskemaks (9)

Väikese sissetulekuga füüsilisest isikust ettevõtjatele toob uus aasta kaasa olulise maksutõusu – minimaalne sotsiaalmaksumäär tõusis kvartali kohta 2673 kroonilt 4306 kroonile, mis teeb aastaseks tõusuks ligi 7000 krooni.

Kuressaares töötav juuksur, kes ei soovinud oma nime avaldada, ütles, et just tingituna FIE-de sotsiaalmaksu tõusust oli ta sunnitud sellest aastast tõstma teenuste hindu. Sellega seoses sattus ta olukorda, kus tema teenus on paarkümmend krooni kallim nii mõnestki teisest juuksurist.

“Mehi on ära läinud küll,” ütles 20 aastat taksojuhina tegutsenud FIE Rein Talistu. Ta arvas, et seoses sotsiaalmaksu tõusuga võib mõnigi taksojuht tegevuse FIE-na lõpetada. Maksutõus kuu kohta tuleb tema sõnul nii suur, et taksojuhid, kes sõidavad muu töö kõrvalt, vabadel päevadel, võib-olla ei teenigi aastas nii palju, kui nüüd sotsiaalmaksu maksma peab.

Niigi on olukord taksojuhile viimastel kuudel problemaatiline, sest kui varasematel aastatel on inimesed taksoga sõitnud nii palju, et detsembris teenitud rahast jagus kevadkuudeks, siis seekord ei olnud Talistul midagi kõrvale panna.

Edaspidi pidas ta tõenäoliseks, et FIE-del on kasulikum vormistada end töötuks ning nokkida oma väheseid asju, mida nad FIE-na tegid, “mustalt” edasi.

Saaremaa ettevõtluse edendamise sihtasutuse konsultant Helje Pent usub, et FIE-del läheb raskeks, sest enamasti on nende sissetulekud pigem väiksemad. Juba ongi SEES-i andmetel FIE-d end likvideerima asunud.

Aastase vahega kadus äriregistri järgi Saaremaalt 97 FIE-t. Kui 2007. aasta 1. detsembril oli Saaremaal 1138 FIE-t, siis aasta hiljem 1041.
Pendi andmeil registreerib osa FIE-sid end ümber äriühinguteks, kuid osa lõpetabki tegevuse, nii maksumuudatuste tõttu kui ka partnerlepingute kadumiste pärast.

Tööturuameti Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepa sõnul ei ole siiski näha, et praegu oleks endisi FIE-sid end massiliselt töötuks registreerima hakanud. Detsembris võeti arvele kaks endist FIE-t ning jaanuaris seni samuti kaks.


Määrad muutusid

FIE-de sotsiaalmaksu järsu tõusu põhjuseks on miinimumpalga tõus ning maksu arvestamise aluste muutmine sellest aastast. Kui 2007. aasta miinimumpalk, mille pealt sotsiaalmaksu arvestati, oli 3600 krooni, siis 2008. aastal loeti miinimumpalgaks 4350 krooni.

Lisaks arvestati varem sotsiaalmaksu mitte kogu miinimumpalgalt, vaid 75%-lt, nüüd aga võetakse maksu kogu miinimumpalgalt.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 47 korda, sh täna 1)