Väikese sissetulekuga füüsilisest isikust ettevõtjatele toob uus aasta kaasa olulise maksutõusu – minimaalne sotsiaalmaksumäär tõusis kvartali kohta 2673 kroonilt 4306 kroonile, mis teeb aastaseks tõusuks ligi 7000 krooni.
Kuressaares töötav juuksur, kes ei soovinud oma nime avaldada, ütles, et just tingituna FIE-de sotsiaalmaksu tõusust oli ta sunnitud sellest aastast tõstma teenuste hindu. Sellega seoses sattus ta olukorda, kus tema teenus on paarkümmend krooni kallim nii mõnestki teisest juuksurist.
“Mehi on ära läinud küll,” ütles 20 aastat taksojuhina tegutsenud FIE Rein Talistu. Ta arvas, et seoses sotsiaalmaksu tõusuga võib mõnigi taksojuht tegevuse FIE-na lõpetada. Maksutõus kuu kohta tuleb tema sõnul nii suur, et taksojuhid, kes sõidavad muu töö kõrvalt, vabadel päevadel, võib-olla ei teenigi aastas nii palju, kui nüüd sotsiaalmaksu maksma peab.
Niigi on olukord taksojuhile viimastel kuudel problemaatiline, sest kui varasematel aastatel on inimesed taksoga sõitnud nii palju, et detsembris teenitud rahast jagus kevadkuudeks, siis seekord ei olnud Talistul midagi kõrvale panna.
Edaspidi pidas ta tõenäoliseks, et FIE-del on kasulikum vormistada end töötuks ning nokkida oma väheseid asju, mida nad FIE-na tegid, “mustalt” edasi.
Saaremaa ettevõtluse edendamise sihtasutuse konsultant Helje Pent usub, et FIE-del läheb raskeks, sest enamasti on nende sissetulekud pigem väiksemad. Juba ongi SEES-i andmetel FIE-d end likvideerima asunud.
Aastase vahega kadus äriregistri järgi Saaremaalt 97 FIE-t. Kui 2007. aasta 1. detsembril oli Saaremaal 1138 FIE-t, siis aasta hiljem 1041.
Pendi andmeil registreerib osa FIE-sid end ümber äriühinguteks, kuid osa lõpetabki tegevuse, nii maksumuudatuste tõttu kui ka partnerlepingute kadumiste pärast.
Tööturuameti Saaremaa osakonna juhataja Kaie Lepa sõnul ei ole siiski näha, et praegu oleks endisi FIE-sid end massiliselt töötuks registreerima hakanud. Detsembris võeti arvele kaks endist FIE-t ning jaanuaris seni samuti kaks.
Määrad muutusid
FIE-de sotsiaalmaksu järsu tõusu põhjuseks on miinimumpalga tõus ning maksu arvestamise aluste muutmine sellest aastast. Kui 2007. aasta miinimumpalk, mille pealt sotsiaalmaksu arvestati, oli 3600 krooni, siis 2008. aastal loeti miinimumpalgaks 4350 krooni.
Lisaks arvestati varem sotsiaalmaksu mitte kogu miinimumpalgalt, vaid 75%-lt, nüüd aga võetakse maksu kogu miinimumpalgalt.
7000:20 on 350 klienti aastas ehk 30 soengut kuus ehk kahe tööpäevaga kolm inimest teenindada. Mida arvata?!
ammu oli aeg selline FIEde eelistamine löpetada
kolm naistesoengut päevas ja korruta tööpäevadega aastas(8 h päevas).pole paha !
juuksurile ja no jah peksavad kll segast. ükski naiste soeng ei maksa 20 krooni. ehk maksab soengu tegemine 350 krooni. siis on vaja ju aastas 20 soengut teha. ja jagades tööpäevadega on see tervelt 0.07 soengut päevas. ja taksojuht peab tervelt 400 km aastaga rohkem sõitma. see teeb tööpäeva kohta tervelt 1,5 km.
juhiks soengute loendajate tähelepanu sellele, et sotsmaks ei ole FIE ainus kulutus, kõik tegutsevad konkurentsitingimustes ning kliente ei ole eriti praeguses majandussituatsioonis kergelt juurde tulemas kellelgi. tõusevad ka muud kulud. kui selline lüke oleks tehtud majanduse õitsenguhetkel, ei kirunuks vist keegi. mulle tundub küll, et praeguses olukorras igasugune eraettevõtluse pidurdamine töötab meie kõigi vastu.
Nendele kes ilguvad ja ei ole ise asja sees seda,et kui kõik need kes kuskil palgal, saaksid koos palgarahaga ka oma kätte selle summa mis nad siis ISE panka viivad ja tulu -ja sotsiaalmaksuks ISE ära maksavd,ehk siis saaksid nad aru ka raha suurusest.Arvan,et FIE-d on meil see rahvakild kes raha väärtust kõige paremini tunnetavad.Teiseks ei ole riik FIE-sid eelistanud(tutvu pensioni arvestuse ja muu sellisega).Kahjuks ei ole enamikul FIE-dest ka algkapitali,et äriuhing teha.Kahju vaid,et riik FIE-st loobujaid töötuna oma kaela peale tahab ja see tuleb,sest aasta alles algas.Muidugi osad saavad hakkama,on ennegi saanud.Aga mõned inimesed lihtsalt tahavad omaette tööd teha ja ehk kollektiivi ei sobigi .Sooviks vaid rohkem mõistmist,mitte hukkamõistmist!
pole ju kolm naistesoengut päevas tehes elu paha.peaks ju ikkagi jaguma.iseasi,kas klient seda ka maksta jõuab,sest tegemist ei ole kaugeltki odava teenusega.heal juuksurile ei ole puudus ei klientidest ega rahast ja juuksed kasvavad igal ajal,sõltumata majanduslikust olukorrast riigis..halb juuksur õppigu uus amet.aga paljudel teistel aladel tegutsevatel fie-del ei ole kerge tõesti.
kui ikka fie pole vöimeline rohkem kui miinimumpalka teenima,siis tuleks töepoolest löpetada jutt ettevötlusest ja asuda muudele jahimaadele-palgatööliseks,luua firma, misiganes.
suurem osa pöllumajandusega tegelejaid on FIE-d ja karta on, et nüüd lõpetavad paljud oma tegevused. FIE-del ongi siiani olnud kõige suurem maksukoorem, sesr maksavad tulu- ja sotsiaalmaksu esimeselt tulukroonilt. äriühingutel pole tulu pealt mingit sots. maksu, võtad aga oma dividendid välja ja maksad ainult tulumaksu. Sotsmaks tuleb mängu kui maksad töötasu, aga seda sa ei pea tegema, sest võid sotsmaksuvabalt maksta omale dividende. Paraku pole igaühel sellist algkapitali, et teha äriühing. Riik on järjekordselt astunud sammu, kus võtta püütakse kõige väetimalt, sest just need kõige väiksemad tegijad ongi Fie-d