Orissaare kooliõpilaste arv väheneb jõudsalt (3)

Orissaare kooliõpilaste arv väheneb jõudsalt

PRESIDENT ORISSAARES: Orissaare koolilapsed tervitavad president Toomas Hendrik Ilvest, keda Orissaare ja vallavanem Raimu Aardam (paremal) võõrustasid mullu maikuus.

Ida-Saaremaa hariduskeskuse rolli kandnud Orissaare gümnaasium (OG) on viimase kaheksa aastaga kaotanud peaaegu poole oma õpilaste arvust.

Alates 2001. aastast on õpilaste arv Orissaare gümnaasiumis kahanenud 500 õpilaselt 300 peale, prognoosi kohaselt väheneb koolilaste arv mõne aastaga veel 75 võrra.

“Õpilaste arv piirkonnas on kahenev, nii nagu ta igal pool mujal kaheneb,” tõi OG direktor Peeter Hansberg välja vähenemise olulisima põhjuse. Teisalt mängivad tema hinnangul tähtsat rolli ka linnakoolides pakutavad avaramad valikuvõimalused, mis on meeltmööda just kõrgemate sihtidega õpilastele.

Ehkki gümnaasiumihariduse andmine võib Orissaares lõppeda ka haridusreformi tulemusena, pole välistatud selle kadumine õpilaste vähesuse tõttu. “Kõik on muidugi võimalik, aga kui me suudame gümnaasiumi aastakäigus säilitada ühe suure klassikomplekti, siis võiks gümnaasiumi tervikuna ka hoida,” rääkis Hansberg.

Reklaam ei määra

Sellekevadine Orissaare gümnaasiumi lend lõpetab viimast korda kahe klassikomplektiga, edaspidi jääb igasse lendu vaid üks klass. Parimatel aegadel on Orissaare gümnaasiumi lennus olnud kolm klassikomplekti.

OG arengukava toob kooli ühe nõrkusena välja vähese töö kooli esitlemisel ja reklaamimisel. Hansberg sellega päris nõus ei ole. “Kool võib palju reklaami teha, aga kui Orissaare vallas sünnib alla 20 lapse aastas, siis väga suuri perspektiive ei ole,” osutas ta.

Kui praegu käib Orissaare gümnaasiumis oma vallast 224 õpilast, siis 2015. aastal läheb vallas sündinud laste arvust lähtudes Orissaare gümnaasiumi 164 last. “Üks asi on tagasihoidlik sündide arv, teine asi on see, et noored inimesed lähevad järjega hoopis mujale ära,” rääkis Hansberg.

Põhikooli täituvuse säilimiseks on tema sõnul oluline tagada Orissaares keskkond, mis hoiab noori vallas, gümnaasiumiosa täituvust saab tagada kutseõppe (merendus, piirivalveametniku eriala) pakkumisega.

Haridustee jätkub Kuressaares

Muhu põhikooli direktor Senta Room rääkis, et põhikooli umbes 30 lõpetajast läheb Orissaare gümnaasiumisse edasi umbes neljandik, aastaid tagasi oli see näitaja kõrgem. Orissaarde lähevad Muhust eelkõige mereharidusest huvitatud lapsed, kes on eelnevalt Muhu põhikoolis saanud merehariduse algõpet.

“Paljud tahavad minna ülikooli ja leiavad, et Kuressaare koolides on tamp suurem ja sealt on julgem minna kõrgharidust omandama,” lausus Room, kelle sõnul lähevad Kuressaare gümnaasiumidesse eelkõige head õppurid. Reaalainetes tugevad Muhu lapsed on aga õppima asunud ka Tallinna Mustamäe reaalgümnaasiumisse ja Tartusse Hugo Treffneri gümnaasiumisse.

Orissaare gümnaasiumis kunagi põhikooli lõpetanud muhulane Piret Lang ütles Oma Saarele, et otsus minna edasi õppima Kuressaare gümnaasiumisse sündis koos mitme klassikaaslasega üsna spontaanselt. 

Pole halb haridus

“Seal ei olnud mingit sellist asja, et Orissaare gümnaasium annab halba haridust, vaid tahtsime midagi uut ja huvitavat proovida,” meenutas Saaremaa keskkonnateenistuses töötav Piret Lang. “Võib-olla lapsed tahavad iseseisvat elu proovida ja emmest-issist kaugemale saada ja seda on ju Kuressaares palju lihtsam teha kui Orissaares,” lisas ta.

Tornimäe põhikooli direktor Raili Nõgu ütles, et Orissaare gümnaasium on Pöide kandis üsna populaarne, ehkki möödunud aastal põhikooli lõpetanud 15 lapsest läks sinna vaid paar õpilast, valdav osa valis edasiõppimiseks ametikooli.

Orissaare valla arengukava kohaselt ootab Orissaare gümnaasiumi lähiaastatel ees koolihoone ja õpilaskodu rekonstrueerimine. Plaanis on avada ka õppekeskus, mis võimaldaks anda täiskasvanute koolitust.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 54 korda, sh täna 1)