Järelehüüe 2008. aastale (6)

Järelehüüe 2008. aastale

 

Mida mõelda möödunud aastast? Kas see oli keerulisem kui eelnevad? Vaevalt, eks igal aastal ole omad head ja vead, õnn ja ebaõnn. Mis ja kuidas kellelegi, sellest sõltubki meie hinnang.

Juubeliaasta

Aasta möödus juubeldamise tähe all. Eesti Vabariik sai 90. Pidustuste algul ei räägitud majanduslangusest veel suurt midagi. Esimesed hoiatused olid küll kõlanud, ent neile ei pööratud erilist tähelepanu.

Toimus küll hulk toredaid üritusi, isegi uus öölaulupidu pandi püsti, siiski varjutas juubeldamist arutu närimine vabadussamba ümber. Kohati läks lugu nii haigeks, et minul küll tekkis mõte, et eesti rahvas ei ole oma vabaduse monumenti üldse väärt.

Kaitseminister, kes valitsuse poolt ehitamise eest vastutama pandud, oli pideva tule all. Lisaks muidugi kavandi autorid, valiku teinud komisjon, ehituslube väljastav linnavalitsus ja ehitajad.

Jõuti välja päris absurdini, mille näitena võib tuua jutud suitsukonist, mis pidavat klaasi valatuna sambasse minema. Olin kooliajal reaalainetes suhteliselt tugev, seetõttu arutlesin mõttes võimaliku tulekindla koni üle tükk aega. Uurisin isegi vedelas olekus klaasi temperatuuri välja…
Kokkuvõttes olid juubeliaasta üritused siiski kordaläinud, neid kroonis auga öölaulupidu.

Ilm nöökis

Isegi ilm hakkas keset aastat majanduslanguse nõusse ja rikkus ära põllumeestele suurt saaki tõotava aasta. Vili riknes, juurikad jäid lompidesse, huvi maaturismi vastu kahanes. Rõõmsamad noodid tulid küll karjakasvatajatelt, kes olid väga rahul rohetavate karjamaade ja küllusliku talvesööda varuga, aga ka nende mured ei jäänud tulemata.

Rõõm uhiuuest juustuliinist piimatööstuses asendus karmi reaalsusega: juustu müügiga on raskusi ja selletõttu tuli langetada piima kokkuostuhindu. Ehk lohutab põllumehi hinnalangus, eriti mootorikütuse osas.

Poliitikutel käed tööd täis

Niipalju tööd pole poliitikutel vist ammu enam olnud kui 2008. aastal. Valitsuskoalitsioon hakkas üsna ruttu oma auklikke tegemisi miinuseelarvega lappima ja varem õhinal väljaöeldut ümber sõnastama. Loomulikult oli sõiduvees opositsioon, kes ei jätnud oma võimalusi kasutamata.

Pideva tule all olev rahandusminister, kes kaotas märkimisväärse osa oma kehakaalust ja jõudis isiklikus eluski muutused läbi viia, osutus küsitluse andmetel ometi kõige populaarsemaks ministriks. Hea seegi, et vaev mingi tasu sai.

Karm reaalsus pani proovile koalitsiooni püsimise, sest avalikkuse ees väljaöeldud terava sisuga kilde ei tulnud sugugi mitte ainult opositsiooni pingilt. Trenn on tehtud, maraton ootab ilmselt ees käesoleval aastal. Märganud olen aga seda, et kuigi opositsioon täidab oma ülesannet auga, ei ole tehtud ühtki tõsiseltvõetavat katset koalitsiooni muuta. Vähemalt avalikkusele teadaolevalt mitte.

Spioon ja korruptsioonikahtlused – aasta märksõnad

Kaitsepolitsei ei saanud samuti tööpuuduse üle kurta. Lahvatanud rahvusvaheline spioonilugu tõi Eestile negatiivset tuntust üle maailma. Kuigi sisepoliitiliselt kuuldus siin-seal mõni piiks ka selle kohta, kes peaks Simmi tegude eest poliitilise vastutuse võtma, sumbus see peagi, sest mees oli hoolikalt tegutsedes üle kavaldanud ka eelmised valitsuskoalitsioonid.

Hoolega uuritakse korruptsioonikahtlustusi, neid ilmub avalikkuse ette iga päev. Riigiametnikud, omavalitsustegelased, eraettevõtjad. Kuidas on aga võimalik, et pidevalt sülitatakse süütuse presumptsioonile ning pea kogu eeluurimismaterjal leiab tee avalikkuse ette juba enne kohtupidamist?

Press paneb süüdlased paika, aga kui selgub, et süüdistatud on asjata, ei vastuta enam mitte keegi. Kas kohtuasju venitatakse meelega aastate pikkuseks, et keegi ei mäletaks enam, millest asi üldse alguse sai?

Kahed valimised tulekul

Kuna tänavusel aastal tuleb inimestel kaks korda valimas käia, jättis seegi möödunud aastasse oma märke. Arutelud, milliseid nimekirju kasutada Euroopa Parlamendi valimistel, said uue hoo. Üles kerkis ka haldusreformiteema, aga see on nagu HIV nakatanu veres.

Olemas ta on, temaga arvestama peab, aga kui haigeks jäänud pole, laseme vaikselt vanaviisi edasi. Bravuurne regionaalministri vahetus mingit käegakatsutavat tulemust ei toonud. Reformierakond jaotaks pigem suuremad omavalitsused veel väiksemateks.

Omapärane otsus oli pealinna valimissüsteemi muutmine, mis sai algatuse sellelt erakonnalt, kellele ta väidetavalt kõige rohkem kahju pidavat tooma. Elame-näeme, sest vastukäikude tegemiseks veel aega jätkub. Piisab kas või mõne uue poptähe erakonda meelitamisest ja noori valijaid lisandub küllaga.

Väiksemates omavalitsustes on esialgu veel vaiksem. Loodame, et suurte kogemusega omavalitsustegelased nii volikogudest kui ka valitsustest, kel eelmisest kriisist väljumise kogemus, ei ole veel ära väsinud. Samuti vajavad väikeste omavalitsuste volikogud uusi tublisid tegijaid. Tänavu on kõikjal karta tulubaasi vähenemist ja surve suurenemist just sotsiaalvaldkonnale.

Nõiad appi!

Üleloomulike jõudude poole pöördumises raskel ajal pole midagi uut. Soolapuhujad on neil aegadel ikka rohkem teeninud. Hoogu lisas kindlasti ka telesaade “Nõidade tuleproov”, kus mustlasverd Nastja nii endale kui ka ametivendadele-õdedele üsna kopsakat reklaami suutis teha. Hädas haaratakse kinni ükskõik millest, sest oma tuleviku pärast on mures kõik!

Sündimus tõusuteel

Igati positiivne ennustus selleks aastaks, ja muuseas ilma sensitiivide abita, on see, et üle pika aja prognoositakse positiivset iivet. Seda näitab statistika. Siin kahelda on mõttetu, sest juba eelmise aasta arvud kõnelesid seda keelt. Kas oma mõju avaldas ka teist korda toimunud öölaulupidu? Või majandusraskustesse sattumine? Seda tasuks igal juhul uurida.
Tegusat 2009. aastat!

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 30 korda, sh täna 1)