Saarlased jooksevad hüvitisele tormi

Saarlased jooksevad hüvitisele tormi

HAMMASTEST ALGAB TERVIS: Riik hüvitab aastas hambaravi 300 krooniga.

Kuna haigekassa lõpetab eelarve kärbete tõttu järgmisel aastal 300-kroonise hambaravihüvitise maksmise, on hüvitise taotlejate arv Saaremaal järsult kasvanud.

Samas pole aga inimeste kartused paljuski põhjendatud – kes näiteks sel aastal hamba-arsti juures käib, saab taotluse esitada veel ka järgneva kolme aasta jooksul.

Maasekretär Andrus Lulla ütles, et detsembri teine pool on Saare maavalitsuses olnud äärmiselt töine ja seda just hambaravi hüvitistaotluste vastuvõtmisel: “Ainuüksi viimase nelja tööpäeva jooksul on hambaravihüvitise taotlejate arv olnud 228.”

Päevaga 111 avaldust

Maasekretäri sõnul oli kõige töörohkem päev 18. detsember, mil taotlusi hambaravihüvitise saamiseks laekus ühtekokku 111. Käesoleval aastal saab hüvitise taotlusi Saare maavalitsusse esitada veel täna ja homme. Samas on homme, vana-aasta viimasel päeval seadusega ette nähtud lühendatud tööpäev, mil riigiasutused lõpetavad töö kell 13.

Andrus Lulla lisas, et klientide teenindamine on Saare maavalitsuses tehtud võimalikult lihtsaks. “Kui inimene meie majja peauksest siseneb, siis kohe vasakut kätt ootab teda meie klienditeenindaja, kes taotluse hambaravihüvitise saamiseks vastu võtab ja selle haigekassale edasi saadab,” selgitas ta.

Haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel ütles Oma Saarele, et hambaravihüvitise taotlejate arv on viimastel nädalatel järsult kasvanud ka Tallinnas.

Põhjendamatud kartused

“Tõenäoliselt on see tingitud kartusest, et 300-kroonist hüvitist makstakse vaid sel aastal ja et järgmisel aastal väljamaksed peatatakse,” rääkis ta.

Tegelikult on säärane kartus põhjendamatu, sest haigekassa jätkab hambaravihüvitiste maksmist kõikidele kindlustatutele, kes on viimase kolme aasta jooksul kasutanud või kasutavad hambaraviteenuseid enne 1. jaanuari 2009, kuid ei ole selle eest veel hüvitist taotlenud.

Ehk kui patsient käib näiteks 30. detsembril hambaarsti juures, võib ta hambaravihüvitise taotluse esitada kuni 2011. aasta 30. detsembrini.
Maasekretär Andrus Lulla märkis, et viimastel nädalatel on neile taotlusi esitatud 2007. ja isegi 2006. aastal osutatud hambaraviteenuste eest.


Hüvitise maksmisel uus kord

Detsembri alguses võttis riigikogu vastu ravikindlustusseaduse muudatuse, mille kohaselt ei saa alates 1. jaanuarist 2009 osutatud hambaraviteenuse eest enam hüvitist kõik üle 19-aastased isikud.

Alates 2009. aastast saavad 300-kroonist hambaravihüvitist taotleda inimesed, kellele on riikliku pensionikindlustuse seaduse alusel määratud töövõimetus- või vanaduspension, ning üle 63-aastased kindlustatud isikud. 

Kõrgendatud määras ehk 450 krooni suurust hüvitist makstakse endiselt rasedatele, alla üheaastase lapse emadele ja neile, kellel on tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud hambaraviteenuse vajadus.

Haigekassa hüvitab jätkuvalt 63-aastastele ja vanematele ravikindlustust omavatele isikutele, vanaduspensionäridele ning töövõimetuspensionäridele kord kolme aasta jooksul 4000 krooni hambaproteeside maksumusest.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 21 korda, sh täna 1)