Riik hüvitab kiskjate ja kotkaste tehtud kahju

Looduskaitsekeskus hakkab tänavu esimest korda hüvitama kiskjate poolt põllumeestele, mesinikele või kalakasvatajatele tekitatud kahju, kirjutab Eesti Päevaleht.

Tagasiulatuvalt eelmise aasta aprillist makstakse hüvitisena välja üle 1,7 miljoni krooni.
Riikliku looduskaitsekeskuse liigikaitse peaspetsialist Ivar Ojaste sõnul läheb lõviosa kahjuhüvitise summast huntide pahategude katteks, kokku ligikaudu 760 000 krooni poolesajale taotlejale.

“Esialgsetel andmetel on hundid kahe aasta jooksul murdnud ligi viissada lammast,” märkis Ojaste, lisades, et hundikahjudesse pole veel arvestatud nende murtud jahikoerte maksumust. Näiteks Raplamaal Kehtna vallas on hundid ühe taluniku karjast viimaste aastatega murdnud 69 lammast, neist 57 tänavu.

Väljamakstavad karukahjud küündivad veidi enam kui 456 000 kroonini. Karud on rüüstanud põhiliselt mesilaid – kahe aastaga on nad lõhkunud ühtekokku 243 taru.

Lambakarjadest on matti võtmas käinud ka ilvesed, kelle roaks on langenud seitse lammast, ja riik maksab kahjutaotlejatele selle eest veidi üle 8000 krooni.

Ojaste sõnul tekib kalakasvatajatel õigus saada toetust, kui katmata kalatiikidest jääb kahekümne viie kilomeetri raadiusesse kalakotkapesa või viieteistkümne kilomeetri raadiusesse merikotkaste pesapaik.

“Kalakotka iga pesa puhul on ette nähtud kuni 15 000 krooni, suurema arvukusega merikotkaste puhul kuni 10 000-kroonine hüvitis,” osutas ta. “Kui kotkastel pesitsemine ebaõnnestub, siis makstakse neist summadest välja kõige enam kolmkümmend protsenti.”

Hundi, karu ja ilvese tekitatud kahjude puhul on kannataja omavastutus aastas 1000 krooni ja see summa arvestatakse väljamakstavast hüvitisest maha.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 18 korda, sh täna 1)