Pahupidi pööratud – siin algab jõulukuuga suvi

Pahupidi pööratud – siin algab jõulukuuga suvi

 

Austraalias on praegu suvi. Jõuluettevalmistused hakkasid hakkasid aga Sydney’s pihta novembri alguses ja detsembrikuuks olid pargid, kaubanduskeskused ja söögikohad tehisjõulukuuski ja kaunistusi täis.

Jõulukuuga algab siin suvi, seega puhkuste ja suvevaheaegade aeg.
25. detsembril, mis kalendris on märgitud Christmas Day, tuleb öösel korstna kaudu jõuluvana ning jätab kingitused kamina või tehiskuusepuu alla.

Tore traditsioon on see, et siin kirjutatavad lapsed jõuluvanale tänukirja kingituste eest ja tänutäheks jäetakse ööseks lauale magustoit. Traditsiooniliste sõidab kohalik tuletõrjemeeskond mööda linna ringi ja jagab lastele maiustusi.

Jõulupäeva õhtul kogunetakse suuremates linnades väljakutele, et ühiselt küünalde valguses jõululaule laulda. Seda nimetatakse siin Carols by Candlelight. Neid suuri kontserte kantakse ka telest üle kogu ülejäänud Austraaliale.

18. sajandil, kui inglased laevadega siia jõudsid ja end sisse seadsid, tähistati jõule algselt Inglismaa tavade järgi sooja toidu ja traditsioonidega. Tänaseks päevaks on jõulutraditsioonid muutunud kliimale kohasemaks ning segunenud ka teiste rahvuste kommetega.

Peetakse piknikku, mängitakse kriketit ning peolauale on ilmunud pigem külmad salatid, mereannid, puuviljad, külmad lihalõigud ja jäätis. Austraallaste jõulujook ei ole mitte hõõgvein, vaid külm õlu, kuid juuakse ka külma munalikööri.

Minu jõuluõhtusöök toimub ikka Eesti tavade järgi. Üritame paari eestlasega võimalikult eestipärast toitu koos teha, hiljem liitume arvatavasti rannas brasiillaste peoga, kus pakutakse grilli peal tehtud verivorsti. See pidavat ka nende traditsiooniline toit olema. Olen korra seda siin maitsta saanud ja oligi nagu päris, ainult et veidike vürtsikam.

Räägitakse, et Sydney Harbour pidi olema parim paik maailmas, kust saata ära vana aasta ja võtta vastu uus võimsa ilutulestikuga. Tuleshow’ga, mis igal aastal on spetsiaalselt erineva teemana loodud just sellele päevale. Sel aastal lastakse siin Sydney’s taevasse 5 miljonit dollarit.

Sydney linnapea Clover Moore ütles selle aasta ilutulestiku kohta, et pidi tulema võimsam kui eales varem ning eriefektid ja kõla pidid kujutama tormi. Eesmärgiks meid mõtlema panna, kes me oleme, kust tuleme ja kuhu läheme.

Et unustamatut uue aasta kogemust saada, siis selleks pead sa olema vee peal, kus toimub tõeline pidu, luksuslik õhtusöök ning avaneb jumalik vaade. Piletid on kallid ja pool aastat varem välja müüdud.

Üldjoontes ei erine siinne aasta ärasaatmine palju Eesti omast, kui siia, maailma kuklapoolele saabub uus aasta 9 tundi varem.
Oma perele ja kallitele sõpradele soovin ilusaid lumiseid jõule ja ägedat aastavahetust. Suured kallid suvisest Austraaliast!

Bret Pavel

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 46 korda, sh täna 1)