Vene tippametnik: Santa Claus on illegaalne immigrant

Vene tippametnik: Santa Claus on illegaalne immigrant

MIDAGI REAALSET: Venemaa peaminister Vladimir Putin koos Ded Moroziga. Tõsi, Külmataadi mantli värv pole traditsiooniline – ehtsal Ded Morozil peaks see olema talviselt sinine.

Kui te arvate, et Santa Claus on jõulude ajal oodatud külaline kogu maailmas, siis te eksite. Nimelt nimetas Venemaa riigiduuma spiiker Boriss Grõzlov Santa Clausi mõni aeg tagasi “petturiks” ja “illegaalseks immigrandiks”.

Grõzlov oli seisukohal, et vene lastele võib kingitusi tuua vaid tõeliselt muinasjutuline persoon Ded Moroz. Hiljutise külaskäigu ajal Veliki Ustjugi (Kesk-Venemaal Vologda oblastis asuv linn, mis väidetavalt olevat Ded Morozi elukoht –toim), teatas ta: “Mitte keegi ei suuda Venemaalt Ded Morozi ära võtta. Seda ei suuda teha ei Santa Claus ega ka teised säärased petturid.”

Kõigest sellest kirjutas Londoni päevaleht Daily Mail. Sealjuures rõhutas väljaanne, et Vene aastavahetuse sümboli (s.o Ded Morozi) kasukas on tavapäraselt sinist, mitte aga punast värvi (nagu Santa Clausil) ja kingitusi teeb ta lastele uueks aastaks, mitte jõuludeks.

Ka ei sõitvat Ded Moroz põdrarakendiga, vaid saaniga, mille ette on rakendatud kolm hobust (siinkohal lisas Briti väljaanne omalt poolt naljatamisi, et mõnikord liikuvat Ded Moroz ringi ka sõiduautoga Lada).

Ded Morozi saadab tema sümpaatne lapselaps Snegurotška (Lumehelbeke), mitte aga haldjad, kes saadavad Santa Clausi. Majja sisenevat Ded Moroz mitte korstna, vaid ukse kaudu. (Ingliskeelsetes riikides räägitakse lastele, et Santa Claus tuleb külla korstna kaudu – toim).

Pajatades kogu seda lugu, pöördub Daily Mail veidi ka ajaloo poole. Väljaanne toonitab, et Nõukogude Liidus valitseva totalitaarse režiimi päevil oli Ded Morozi saatus väga keeruline ja raske.
Nimelt kuulutas uus valitsus kohe pärast enamlaste võimuhaaramist ta persona non grata’ks (soovimatuks isikuks). Keelustati ka jõulu- ja nääripuu.

Veidrana võib aga tunduda, et isik, kes Ded Morozi rehabiliteeris, oli “kõigi rahvaste suur juht” Jossif Stalin-Džugašvili isiklikult. Tegi ta seda 1937. aastal, mil riigis valitses suur terror.


Ded Moroz (tõlkes – Külmataat) – slaavi mütoloogiast pärit persoon, kes on talvise pakase kehastus. Sageli kujutatakse teda ka sepana, kes katab veed raudse kaanega.

Algselt oli Ded Moroz kuri ja tige paganlik jumalus, Põhjamaa Võimas Vanake, kes valitses pakast ja külmutas inimesi. Just säärasena on teda sageli kujutatud ka kirjandusklassikas…

Positiivse kujuna ilmus Ded Moroz esimest korda välja jõulude ajal 1910. aastal, kuid tookord ei leidnud ta just suurt poolehoidu. Pärast kommunistlikku riigipööret 1917. aastal Ded Moroz kui kodanlik igand keelustati.

Alles 1930. aastatel hakati Ded Morozi traditsiooni taas elustama. Kuid seda tehti uues vormis: Ded Moroz ilmus laste ette vana-aasta õhtul ja jagas kingitusi. Sellist versiooni levitati laialdaselt 1930. aastatel nõukogude filmikunstis.

1935. aasta lõpus ilmus ajalehes Pravda Stalini kaasvõitleja Pavel Postõševi artikkel, milles tehti ettepanek taastada nõukogude laste jaoks uue aasta saabumise tähistamise traditsioon. Seda tuli teha koos näärikuuse ja Ded Moroziga. Esimest korda tähistati uue aasta saabumist Nõukogude Liidus ametlikult 1937. aasta lõpus.

Santa Claus – tuleneb pühak Nikolause nimest (Sankt Nicolaus) ja on nõnda levinud üle maailma paljudesse keeltesse.

Tema isikuga on seotud mitu legendi. Üks neist pajatab, kuidas Püha Nikolaus päästab lapsi, jagab neile kingitusi ning hoiatab meremehi ohtude eest. Heategevuse eest valiti ta Väike-Aasias asuva Myra linna piiskopiks.

Ka kõrge aukandjana hoolitses ta vaeste eest ja jagas lastele kingitusi. Jõuluööl aga jättis kingid kotiga ukse taha trepile.
Pärast surma kuulutati Nicolaus pühakuks ning tema surmapäeva (6. detsember) hakati tähistama nigulapäevana.

Print Friendly, PDF & Email
(Vaadatud 35 korda, sh täna 1)